Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Bolí vás chrbát? Jedzte vitamíny a buďte v pohybe.

Bolí vás chrbát? Jedzte vitamíny a buďte v pohybe.Existuje rad príčin, ktoré bolesti v chrbte spôsobujú, preto nie je ľahké sa ich rýchlo zbaviť. Dôležité je nájsť príčinu a správne zakročiť. Najčastejšie býva postihnutá dolná bedrová časť chrbtice, ktorá podopiera takmer celú váhu tela. Problémy s chrbtom tiež často závisia na svalovom napätí, ktoré vzniká vďaka nedostatku pohybu alebo nadváhe. U športovcov môže bolesť spôsobiť jednostranný alebo zle realizovaný tréning. Ďalším dôležitým faktorom býva tiež psychika. Je dokázané, že pozitívne naladení ľudia dosahujú pri liečení problémov s chrbtom ďaleko lepšie výsledky než depresívni jedinci.
 
Príčiny bolesti
• sedavé zamestnanie
• oslabené chrbtové svalstvo
• dlhé státie
• zlé zakrivenie chrbtice (skolióza, lordóza, kyfóza)
• nadváha
• stres
• zápalové procesy alebo poranenia stavcov, chrupaviek, nervov a svalov spojených s chrbticou
• zacviknutý nerv
• artritída alebo osteoporóza
• nezdravá obuv
 
Čo pomáha
Existujú potravinové doplnky, ktoré sa zameriavajú na posilnenie kostí a svalov, obmedzujú zápal a upokojujú bolesti. Účinky sa môžu prejaviť pomerne skoro, ale kým začnete čokoľvek užívať, nechajte sa vyšetriť lekárom. Čo rozhodne pomáha, sú vitamíny a minerály, ako napríklad vápnik, horčík, mangán a vitamíny C a D, lebo posilňujú kosti a chrupavky. Vitamíny B1, B6 a B12 zase tíšia bolesť. Ich efekt spočíva v tom, že v mozgu blokujú signál bolesti a zároveň zvyšujú účinnosť liekov proti bolestiam (napr.paracetamol, metamizol a diclofenac). Dávkovanie liekov potom môžete znížiť a vyvarovať sa ich vedľajších účinkov. Dôležité však je užívať celý rad vitamínov skupiny B, pretože dobre fungujú len ako tím. Okrem toho môžete skúsiť aj kôru z vŕby bielej, ktorá pôsobí proti bolesti podobne ako aspirín. Protizápalové a protibolestivé účinky má aj rybací tuk bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Výborné sú samozrejme liečebné masáže, chiropraktická terapia, osteopatická liečba alebo elektroliečba. Nepodceňujte ani nosenie ortopedickej obuvi, ktorá pomáha zlepšiť držanie tela a teda bolestiam predchádzať.
 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Polievky, které liečia

Svaly - čo o nich viete?

Sauna prospieva telu viac nez si myslíte

 

Pevné brucho chrbtu prospeje
Tajomstvo, ako sa bolesti tiež zbaviť, spočíva v posilnení stavcov a okolitých tkanív. Možno ani neviete, že posilňovaním brušných svalov predchádzate poraneniu chrbta. Najlepším cvičením na posilnenie brušných svalov je čiastočné zdvíhanie trupu do polovičného sedu s kolenami ohnutými do pravého uhla, pretože tak najmenej zaťažujete dolnú časť chrbtových svalov. Zdvíhanie do plného sedu môže naopak chrbát poškodiť.
 
Pohyb lieči
Pokoj na lôžku pri akútnych prípadoch ischiasu alebo úsadu nie je práve najlepšie riešenie. Ak budete len tak ležať, len si tým predĺžite priebeh choroby. Oveľa lepšie je, ak zostanete aktívny a tým podporíte proces uzdravovania chrbtice. Jedna fínska štúdia dokonca dokumentuje, že najlepší priebeh choroby je u tých pacientov, ktorí napriek bolestiam robia ďalej všetky činnosti ako kedykoľvek inokedy. Najhoršie sa darilo pacientom, ktorým bol nastavený pokoj na lôžku.
 
Pískavica proti zápalom
Pískavica čiže grécke seno celkovo posilňuje organizmus, zvyšuje tvorbu materského mlieka, znižuje hladinu cukru v krvi a v mletej forme sa používa na protizápalové obklady. Obklady z pískavice totiž stimulujú telo k vylučovaniu hormónu, ktorý zabraňuje zápalom. Okrem toho obsahuje saponíny, ktoré spôsobujú, že sa účinná látka dostane aj do hlbších vrstiev chrbticovej oblasti. Obklad vyrobíte rozvarením semien pískavice na kašu. Tú natrite na kúsok plátna a priložte na postihnuté miesto. Už po niekoľkých minútach pocítite príjemný hrejivý pocit. Obklad by ste mali aplikovať denne asi na 20 minút.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Očistná kúra, áno či nie?
Viete na čom varíte?
Výživa Bez zeleniny a ovocia to určite nepôjde