Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Zdravý životný štýl

Pravda o hormonálnej antikoncepcii

Pravda o hormonálnej antikoncepciiHormonálna antikoncepcia predstavuje spôsob, ako zabrániť nechcenému a neplánovanému počatiu. Bola vyvinutá v 60. rokoch v USA a vtedy obsahovala veľké množstvo hormónov, ktoré mali na svedomí mnoho nežiaducich účinkov. Možno ju užívať v podobe tabliet, náplastí, injekcií, vnútromaternicových teliesok alebo vaginálnych krúžkov a je dostupná iba pre ženy.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Nechudnete? Na vine môžu byť hormóny!

Morská voda, živá voda

Zostaňte mladá!

 

Hormonálna antikoncepcia zabraňuje dozrievaniu a uvoľňovaniu vajíčok, ale aj rastu sliznice maternice, takže nemôže dôjsť k oplodneniu. Pre ženský organizmus je ale dozrievanie vajíčok, ich uvoľňovanie aj rast sliznice maternice úplne prirodzený proces a to, že sa do neho zasahuje zvonku, má automaticky vplyv na fungovanie celého tela i psychiky.

Čo všetko teda vykonáva hormonálna antikoncepcia s naším telom?

Zabraňuje otehotneniu - to je tiež najčastejší dôvod, prečo ju začnú ženy užívať.

Pravidelná menštruácia - keď beriete pilulky, môžete si podľa menštruácie skoro riadiť hodinky. Nejedná sa ale o pravú menštruáciu, skôr ide o krvácanie, vyvolané poklesom hormónov v čase, keď sa prášky neužívajú.

Menštruačné bolesti - pri užívaní hormonálnej antikoncepcie nie sú takmer žiadne.

Akné - ak vás trápi, antikoncepcia tento problém pravdepodobne vyrieši.

Mesiačiky, kedy sa vám zachce - vďaka antikoncepcii je možné posunúť alebo úplne vynechať menštruáciu (iná otázka je, či je to zdravé a prirodzené).

Prevencia - ovariálnych cýst, nádorov prsníkov, vaječníkov i sliznice maternice. Bohužiaľ nepôsobí proti rakovine krčka maternice.

Trombóza - antikoncepcia zvyšuje riziko trombózy (zvyšuje zrážanlivosť krvi), ktorá môže viesť až k pľúcnej embólii - preto sa pri užívaní hormonálnej antikoncepcie neodporúča fajčiť.

Toto nechceme - hormonálna antikoncepcia nám môže zhoršiť migrénu a bolesti hlavy, spôsobiť depresie, vyšší krvný tlak, môže mať na svedomí ochorenia pečene (nádory a poruchy metabolizmu), nevoľnosť, únavu, pigmentové škvrny na tvári po slnení aj mierne špinenie mimo menštruáciu.

Priberanie - antikoncepčné pilulky spôsobujú zadržiavanie vody v tele - tým pádom narastie aj telesná hmotnosť. Hovorí sa ale tiež, že prášky nemajú na hmotnosť vplyv, pretože dávky hormónov v nich sú minimálne. Je možné, že priberanie je spojené skôr so stresom okolo počiatku pohlavného života a obáv z tehotenstva.

Amenorea - neprítomnosť menštruácie po vysadení, kvôli ktorej potom nie je možné nejakú dobu otehotnieť, je bohužiaľ možná tiež.

Sex - hormonálna antikoncepcia môže zvyšovať aj znižovať chuť na milostné hry. Do ktorej skupiny bude ktorá žena patriť, nemožno bohužiaľ povedať dopredu.
  
Je na každej žene, či sa rozhodne hormonálnu antikoncepciu užívať alebo nie. Dôležité je zvážiť všetky riziká, ale tiež možné benefity. Pri jej užívaní musíme myslieť na to, že umelo vpravené hormóny do nášho tela nebudú mať len antikoncepčné účinky.

 


Autor: Veronika Červenková (Staňková)


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Sex a vzťahy Nikotín - zabijak sexu
Jedlo a výživa Úprava stravy môže podporiť sexuálny apetít
Zdravý životný štýl Anorexia ničí aj sexuálny život