Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Zdravý životný štýl

Kam miznú tuky? Zistite, čo sa deje v tele, keď začnete chudnúť.

Kam miznú tuky? Zistite, čo sa deje v tele, keď začnete chudnúť.Možno, že si hovoríte: "Nech si mizne, kam chce, len nech už je preč!". Telesného tuku sa ale bohužiaľ nemôžeme zbaviť len mávnutím čarovného prútika - aby pár centimetrov cez boky ubudlo, musí prebehnúť rada zložitých biochemických procesov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Neschudli ste v lete? Jeseň je na chudnutie ideálna.

Cvičte a chudnite podľa typu vašej postavy

6 signálov, že vaša diéta je k ničomu

 

Hoci by sa mohlo zdať, že hlavnou náplňou práce tukových buniek je znepríjemňovať nám život, ich skutočnou úlohou je skladovanie zásobnej energie a ochrana niektorých orgánov. Práve kvôli týmto dôležitým funkciám nie je vôbec jednoduché sa tuku zbaviť. Náš organizmus nemá inú možnosť, ako si energiu dlhodobo skladovať.

Mužské telo by malo uchovávať asi 10 - 20% tukového tkaniva, zatiaľ čo ženské 18 - 28%. Rozdiel je daný rozdielom rolí - ženy potrebujú viac telesného tuku pre materstvo a s ním spojené úlohy.

Ako tuku na našich telách pribúda, je celkom jasné - prijímame viac energie, než koľko jej vydáme, a keď chceme chudnúť, musí to byť naopak.

Jeden kilogram tukového tkaniva obsahuje približne 27,000 kJ (6,500 kcal) - pozor, tukové tkanivo nie je tvorené len čistým tukom, ale tiež cievami, vodou a podobne. Také množstvo energie by nám vystačilo asi na tri dni, avšak organizmus sa pri hladovaní prepína do úsporného režimu, takže v priemere za týždeň nemožno redukovať viac, než 1 kg tukového tkaniva. Keď za týždeň schudnete viac, prišli ste o vodu.

Tukovú bunku si možno predstaviť ako skladníka, ktorý buď tukové molekuly prijíma, alebo vydáva. Pri chudnutí sa molekuly tzv. triacylglycerolov z tukových buniek postupne presúvajú do krvi a v podobe lipoproteínov putujú do pečene, svalov a žliaz, kde sú využívané ako zdroje energie. Neexistuje žiadny iný spôsob "pálenia" tukových rezerv.

Pri chudnutí sa tuková bunka zmršťuje, ale nikdy nezmizne úplne. Jediným riešením, ako sa ich zbaviť nadobro je liposukcia, ale tá nie je vôbec prirodzená a ak potom priberiete, postava sa zdeformuje, pretože tuk sa uloží do buniek, ktoré na tele zostali.

Pri premene tuku na energiu hrá dôležitú úlohu stabilná hladina hormónu inzulínu, takže je dôležité neprovokovať jeho nadmerné vyplavovanie do organizmu sladkými jedlami a konzumáciou trans -mastných kyselín.

Tuk sa nikdy nemôže premeniť na svaly - tuková a svalová bunka je niečo úplne odlišné, ​​takže ak chcete pevné a štíhle telo, vybudujte silovým cvičením kvalitnú svalovú hmotu a spáľte tú tukovú vhodným jedálničkom a aeróbnou aktivitou.

Aby ste pálili aeróbnym cvičením tuk, musíte vydržať bežať aspoň 30 - 45 minút (je to ale individuálne), pretože spočiatku čerpá telo energiu z glykogénových zásob.

Vyzerá to, že počet tukových buniek je v dospelosti stále rovnaký - nemôžu pribúdať, ale ani miznúť. Ich množstvo sa stanovuje v priebehu detstva a dospievania, a preto je extrémne dôležité dbať na výživu a pohyb detí.

Ak sa vám zdá, že sú vaše tukové bunky príliš nafúknuté, nie je nič jednoduchšie, než obuť tenisky a vybehnúť do najbližšieho parku a ich obsah tak premeniť na energiu. K tomu upravte jedálny lístok, aby ste sa dostali do mierne negatívnej energetickej bilancie a tukové vankúšiky to vzdajú onedlho samy.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chudnutie a konzumácia tukov
Cvičenia a trendy Aeróbna činnosť - prostriedok ako zredukovať svoju váhu
Zdravý životný štýl Návšteva psychológa a chudnutie