Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Zdravý životný štýl

Otužujte sa a budete sa cítiť lepšie

Otužujte sa a budete sa cítiť lepšieV zimných mesiacoch pravidelne vídame v televízii otužilcov, ktorí skáču do zamrznutých riek a snažia sa tak prekonať samých seba. My ostatní sa pre zdravie pokúšame cvičiť, jesť zdravo a odpočívať, ale na otužovanie často zabúdame.

 

ČÍTAJTE VIEC:

Máte spomalený metabolizmus? Rozhýbte ho!

7 tipov ako v zime nepribrať

Čo piť pred športom a po ňom?

 

Otužovanie je metóda pre posilnenie imunitného systému, pod ktorou si ľudia väčšinou predstavujú sprchovanie studenou vodou alebo kúpanie sa v ľadovej vode. Otužovať organizmus môžeme ale tiež saunovaním či celoročným športovaním v prírode.

Posilňovanie imunitného systému prostredníctvom otužovania je metóda skôr preventívna, než liečebná. Práve vďaka tomu, že telo postupne vystavujeme podmienkam, na ktoré nie je zvyknuté, aktivujeme imunitu a tá nás potom chráni pred útočiacimi vírusmi a baktériami. S väčšou pravdepodobnosťou sa potom vyhnete bežnému nachladnutiu, chrípke, angíne, vyššiemu tlaku, ale tiež bolestiam chrbta.

Experimentom so studenou vodou by sa mali vyvarovať ľudia so srdcovými chorobami a ľudia, ktorí sú aktuálne chorí alebo krátko po chorobe
, pretože otužovanie predstavuje pre organizmus určitú záťaž a ak nie je človek úplne fit, mohol by si naopak priťažiť.

Cieľom otužovania by malo byť zlepšovanie fyzickej kondície, zdravia a tiež trénovanie vôle aj prekonávanie seba samého.
Niektorí jedinci pozdvihli túto aktivitu dokonca na šport a sú zaregistrovaní pod medzinárodnou plaveckou federáciou.

Otužovať sa nejakým spôsobom môže skoro každý, avšak ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom, radšej sa poraďte o jeho vhodnosti s lekárom.

Začnite tak, že sa nebudete kúpať vo vode, ktorá má viac ako 37 stupňov. Po kúpeli sa osprchujte vlažnou a potom studenou vodou.
Chladnú vodu doprajte celému telu, pretože omývať len tvár alebo ruky nie je účinné. Odporúča sa otužovať hlavne ráno, a to v rozsahu od jednej do piatich minút, v závislosti na ročnom období.

Pri sprchovaní studenou vodou nikdy nestojte na mieste, hýbte sa a vyhnite sa namáčaniu hlavy a vlasov.
Po sprche sa zahrejte cvičením (napríklad skáčte, behajte na mieste alebo vykonávajte výpady). Až potom si doprajte raňajky.

Ak sa chcete zaradiť medzi otužilcov, mali by ste aj v zime spať len pod tenkou prikrývkou a dodržiavať určitý režim dňa. Chodievajte spať vždy v rovnakú hodinu, často vetrajte a spite pri otvorenom okne skoro až do zimy. Strážte, aby teplota v spálni dosahovala maximálne 12 stupňov a v ostatných miestnostiach 20 stupňov.


V chlade naše telo spotrebuje oveľa viac energie. Nemyslite si ale, že pobytom v mraze v ľahkom oblečení schudnete
- odbúravanie tukových zásob, ktoré fungujú ako tepelná izolácia, sa spomalí, takže naopak môže dôjsť k ich naberaniu, a preto po otužileckom výkone radšej jedzte netučné a ľahké jedlá (vlažná sprcha nie je otužilecký výkon - tým sa myslí napríklad plávanie vo vode okolo 4 stupňov).

V mnohých mestách po celej republike nájdete tzv. polária, kde dosahuje teplota až - 120 stupňov. V poláriu sa na 1 - 3 minúty schováte do boxu so suchým mrazom a potom sa idete zahriať do telocvične. Pobyt v poláriu urýchľuje regeneráciu, pomáha hojiť zranenia a celkovo prospieva telu aj psychike.

Prekonajte sami seba a už zajtra ráno začnite deň vlažnou sprchou, dôkladnou rozcvičkou a zdravými raňajkami. Uvidíte, že sa celý deň budete cítiť skvele.

 

660x250_2.jpg


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda
Diéty Schudnite pitím vody