Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Mýty a pravda o prekyslení organizmu

Mýty a pravda o prekyslení organizmuPijete zázračné chudnúce koktaily, chodíte na pasívne cvičiace stoly, prehĺtate diétne pilulky a zákusok s kamarátkou si dáte len párkrát do týždňa, a napriek tomu nechudnete? Možno ste od niekoho počuli, že problém bude v tom, že máte prekyslený organizmus.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

6 signálov, že vaša diéta je k ničomu

Reverse dieting - obrátená diéta

Máte spomalený metabolizmus? Rozhýbte ho!

 

V minulosti sa ťažkosti s chudnutím často zvádzali na štítnu žľazu, hitom dneška je prekyslenie organizmu. Ako to je teda s týmto fenoménom naozaj?

Kyslosť alebo naopak zásaditosť udáva tzv. pH (z latinského pondus hydrogenia tj. "potenciál vodíka") a môže nadobúdať hodnoty od 0 do 14. Prostrednú hodnotu, čiže 7, má obyčajná voda. Krv človeka sa pohybuje v hodnotách od 7,36 do 7,44 a ak klesne pod 7, nastane smrť.

V ľudskom organizme sa prirodzene vyskytujú kyseliny, ako je kyselina močová, uhličitá, mliečna, octová aj soľná a sú úplne nevyhnutné pre správnu funkciu tela.

Manipuláciou s potravinami je možné liečiť niektoré ochorenia močového ústrojenstva tým, že spôsobíme vyššiu kyslosť moču, a tá tým pádom zahubí nežiadúce baktérie. Kyslý moč môže spôsobiť zvýšená konzumácia mäsa, vnútorností, údenín, masla aj masti, tvarohov, syrov, vajec, strukovín, čokolády, orechov, kelu aj hrášku, brusníc, ríbezlí, sušených sliviek, ovsených vločiek aj múčnych výrobkov. K jeho zásaditosti naopak pomáha mlieko, cukor, paradajky, repa, zeler, špenát, mrkva, šalát, špargľa, kapusta, kel, zemiaky, uhorky, reďkovky, jablká, čerešne, banány, pomaranče, figy či sušené marhule.

Prekyslenie organizmu sa údajne prejavuje nedostatkom energie, nechutenstvom, vracaním, hnačkou, zlou hojivosťou rán, častými infekciami, môže sa vyskytnúť diabetes, obezita, kôrnatenie ciev, tuberkulóza, roztrúsená skleróza, ďalej ekzémy, plesne, psychické ťažkosti, artritída aj rakovina a to všetko má vraj na svedomí zlý, okysľujúci jedálniček. Ľudia s týmito príznakmi by sa mali vyhýbať mäsu, mlieku a mliečnym produktom, cukru i alkoholu a cigaretám. Naopak by mali jesť zeleninu a ovocie, piť veľa vody, cvičiť a dobre spať.
 
Je pravda, že pH moču je možné ovplyvniť stravou, avšak:


- pH moču sa nerovná pH organizmu!
- pH organizmu nemožno meniť stravou
- Bez kyslého prostredia v organizme nie je možný život
 
Naše telo je múdre a celou silou sa snaží o udržanie homeostázy, teda rovnovážneho stavu. Samo o sebe má mechanizmy, ktorými to dosiahne bez toho, aby sme museli kyslosť či zásaditosť akokoľvek riešiť. Nemusíme sa preto obmedzovať vo výbere potravín, meditovať ani cielene zhlboka dýchať len preto, aby sme svojmu telu pomohli k dosiahnutiu rovnováhy kyslosti a zásaditosti vnútorného prostredia. Ak sa acidóza objaví, jedná sa o veľmi závažný stav, ktorý rozhodne nevyliečite svojpomocne.

Nenaleťte zlodejom a šarlatánom a neobstarávajte si drahé "odkysľovacie" doplnky stravy za desiatky eur, pretože nič ako prekyslenie organizmu, kvôli ktorému by ste nemohli schudnúť, neexistuje. Radšej obujte tenisky a bežte si zabehať, začnite pravidelne a zdravo jesť a prestaňte hľadať na internete zázračné riešenia, pretože také neexistujú.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Návšteva psychológa a chudnutie
Zdravý životný štýl Stanovte si reálny cieľ chudnutia
Poradňa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime