Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Ste bez energie? Dobite si baterky!

Ste bez energie? Dobite si baterky!Raz za čas sa u každého môžu dostaviť pocity vyčerpania, vyhorenia a únavy. Nič nás zrazu nebaví, nemáme na nič silu, nálada je na bode mrazu a vstať ráno z postele predstavuje výkon hodný Nobelovej ceny. Za vybité baterky môže ako akútny stres (zmena bydliska, choroba alebo úmrtie blízkeho človeka, prechod na iné pracovisko, strata zamestnania, držanie diéty, hádky), tak stres chronický (nespavosť, náročná práca, neusporiadané vzťahy, nevyhovujúce bývanie atď.).

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako uniknúť zimnej melanchólii

Umenie relaxácie

Masáž na mieru

 

Únava fyzická a únava psychická sú dve odlišné záležitosti. Keď máme unavené telo, býva to príjemné - vieme, že sme športovali, hýbali sa a teraz sa len organizmus potrebuje spamätať. Ak vyčerpanie pochádza zvnútra a je psychického rázu, regenerácia trvá dlhšie a načerpanie nových síl nemusí byť tak jednoduché.
  
Ak sa cítite ako vyžmýkaný pomaranč (z akéhokoľvek dôvodu), skúste načerpať nové sily pomocou týchto jednoduchých trikov:

Dýchajte - pomalý dlhý nádych nosom a ešte pomalší, hlbší a dlhší výdych ústami. Vnímajte, ako s každým nádychom do vášho tela prúdi veľa novej energie a sily, veľa kyslíka pre každú bunku tela. Predstavujte si, že s výdychom opúšťa únava, stres a napätie vaše telo. Stačí niekoľko minút dychového cvičenia každý deň a budete sa cítiť o veľa lepšie.

Bežte do lesa - bežte bez slúchadiel v ušiach, bez mobilu, bez sprievodu. Užite si chvíľku len sami so sebou, len so svojimi myšlienkami a pocitmi. Započúvajte sa do zvukov lesa, premýšľajte a nechajte doznieť zážitky minulých dní. Neustále sme obklopení ľuďmi, z ktorých niektorí nám energiu dodávajú, ale veľa z nich ju vie vysať ako upíri. Pobyt osamote v prírode funguje ako nabíjačka energie celé stáročia.

Jedzte sacharidy - možno sa naháňate za prácou, doma kmitáte okolo práčky, umývačky, upratovania i detí a zároveň chcete zostať fit a štíhli. Nejete priemyselne spracované potraviny, sladkosti ani vyprážané zemiačiky, o ktorých viete, že energiu dodávajú len zdanlivo, ale napriek tomu sa sily nedostavujú. Dôvodom môže byť nedostatok komplexných sacharidov vo vašom jedálničku - naordinujte si preto väčšiu porciu vločiek, ryže aj zemiakov aspoň na jeden deň v týždni a uvidíte, že energie bude razom oveľa viac.

Utečte - doslova utečte od všetkého preč. Aspoň na pol hodiny vybehnite do lesa alebo si obehnite sídlisko. Aj keď máte pocit, že vám chýbajú sily aj na zdvihnutie sa z gauča, verte tomu, že keď začnete, vyplavia sa endorfíny, uvoľní sa psychické napätie a potom sa budete cítiť skvele. O ničom nepremýšľajte, nehľadajte výhovorky a jednoducho vyrazte.

Pracujte manuálne - upečte koláč, pohrabte vonku lístie, na stenu priklincujte tú poličku, ktorú máte už pol roka opretú v kúte - robte čokoľvek, čo má viditeľný výsledok. Dnes ľudia často pracujú na počítači a z ich práce nevzíde nič hmatateľné. To, že urobíte niečo, čo uvidíte a budete si na to môcť siahnuť, je pre psychiku veľkou vzpruhou.

 


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Sacharidy - palivo a zdroj energie pre vaše telo
Zdravý životný štýl Relaxácia a stres
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!