Fithall magazín

Nedeľa 7.2.2016 meniny má Vanda

Zdravie a životný štýl

Sauna prospieva telu viac než si myslíte

Sauna prospieva telu viac než si myslíteSauna je skvelá nielen pre relaxáciu, ale aj pre zlepšenie a udržanie dobrého fyzického stavu. Vďaka tomu tiež Fíni, ktorí sa saunujú po celé stáročia, patria k najzdravším národom na svete. Ako je to možné? Už po 30 minútach pobytu v saune totiž telo vylúči toľko odpadu, koľko obličky inak spracovávajú celý deň.
 
Čo dokáže sauna
V saune je horúci a relatívne suchý vzduch, ktorý spôsobuje, že sa telo intenzívne potí. Po horúčave nasleduje ochladenie v studenej vode, snehu alebo pod holým nebom. Táto jednoduchá procedúra má blahodárny vplyv na celý rad telesných orgánov, napr. na kožu, kardiovaskulárny systém, pohybový aparát, ale aj na dýchacie cesty a psychiku, pretože uvoľňuje napätie a zmenšuje úzkosť. Okrem toho podporuje telo k väčšiemu výkonu, čo sa prejaví až na druhý deň po saunovaní. Dochádza tiež k zvýšenej tvorbe obranných látok priamo na sliznici a k uvoľneniu hladkého svalstva, čo spôsobí, že sa vám bude lepšie dýchať. Aj pokožka získa zdravší a hladší vzhľad. Ideálne je zdržiavať sa v saune dve hodiny 1x až 2x týždenne a razom budete odolnejší voči prechladnutiu a chrípkovým vírusom, čo je najmä v zimnom období pre organizmus veľký prínos.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Očistná kúra, áno či nie?

Nestačí iba začať cvičiť

Sušené ovocie - sladkosti pre zdravie

 
Stres nechajte doma

Saunovanie sa neodporúča, ak ste vystresovaní a napätí. Najskôr sa pokúste upokojiť a až potom vyrazte do sauny. Tiež nie je dobré podstupovať procedúru po veľkom fyzickom zaťažení alebo športovom výkone. V žiadnom prípade nechoďte do sauny priamo z tréningu. Počkajte až sa váš pulz dostane do normálu. Saunu nie je ani vhodné navštevovať s plným žalúdkom, pretože jedlo zaťažuje krvný obeh. Ak sa tesne pred saunou príliš najete, má váš žalúdok prácu s trávením a zrýchlenie krvného obehu, ku ktorému v saune dochádza, nie je efektívne. Ideálnym riešením nie je ani pobyt v saune nalačno. Najlepšie je, keď sa najete asi dve hodiny pred saunou.
 
Tradičná sauna
Škandinávska sauna má dve varianty: Klasickú saunu s teplotou od 75 až do 90 ° C a vlhkosťou vzduchu, ktorá sa pohybuje medzi 20 až 35%. Vlhkosť vzduchu si môžete pritom sami regulovať, a to polievaním rozpálených kameňov rôznymi bylinnými odvarmi, čo miestnosť nielen príjemne prevonia, ale znásobí aj zážitok zo saunovania. Druhou a náročnejšou formou sauny je tzv. suchá sauna s teplotami 95 až 100 ° C a vlhkosťou vzduchu 5 až 10%. Prenikanie tepla do tela je v tomto prípade oveľa intenzívnejšie, ale nie každý to dobre znáša.
 
Pitný režim
Zvýšené potenie spôsobuje rýchly úbytok vody z organizmu, ale v saune medzi jednotlivými fázami nepite, aby sa telo mohlo dôkladne prečistiť. Tekutiny doplňte až po ukončení procedúry. Nikdy tiež nepite alkohol, pretože by ste mohli v saune skolabovať.
 
Dĺžka pobytu v saune
Pre pozitívny účinok sauny postačí, keď jej jednotlivé fázy absolvujete dvakrát alebo trikrát. Medzitým odpočívajte, uvoľnite sa a hlavne necvičte. Tiež nezanedbávajte oddychovú polhodinku po ukončení celého procesu. Začiatočníci by v saune rozhodne nemali zostávať dlhšie ako päť minút, a to ešte na tých menej horúcich nižších laviciach a až postupne pobyt predlžovať a na saunu si zvykať.

Kedy do sauny nechodiť

Keď na sebe pozorujete neklamné známky ochorenia ako napríklad upchatý nos, bolesť v krku alebo kĺboch, je sauna to najhoršie, čo môžete urobiť. Potením v saune a striedaním teplôt sa váš stav výrazne zhorší a choroba sa rýchlejšie rozvinie. Nechoďte do sauny, ak máte angínu pectoris, sužuje vás kôrnatenie tepien, máte vysoký alebo nízky tlak, epilepsiu, cukrovku a kožné problémy. Po odznení choroby, sauna zase pomôže vypudiť z tela posledné zvyšky vírusov.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravie a životný štýl Viete na čom varíte?
Radíme Nechudnete? Otestujte si moč!
Zdravie a životný štýl Zdravie schované pod škrupinou