Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Púpava, elixír pre vaše zdravie

Púpava, elixír pre vaše zdravieKonečne na nás po dlhej šedivej zime začali z trávy vykukovať žlté kvety púpav, ktoré neomylne upozorňujú na to, že sa jar chopila vlády. Púpava (latinsky Taraxacum) patrí medzi dvojklíčnolistové rastliny z čeľade hviezdicovitých a najznámejšia z nich je púpava lekárska. Táto krásna burina rastie na celom našom území a je typická svojím jasne žltým kvetom.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zázračné semienka

8 potravín pre uchovanie telesného a psychického zdravia

7 červených potravín, ktoré chránia pred rakovinou prsníka

 

Púpavy kvitnú od apríla do augusta, a keď odkvitnú, pomocou páperia sa rozletia do krajiny. Mesiace marec a apríl sú vhodné pre zber ich koreňov (predtým, ako rozkvitnú) a obdobie od mája do septembra pre zber listov.

Ako napovedá samotný názov, nie sú púpavy dobré len na okrasu alebo pre trápenie záhradkárov - sú liečivé. Uplatnenie nachádzajú pri liečbe zápalov močových ciest a obličkových kameňov, podporujú vylučovanie žlče, zlepšujú chuť do jedla, pôsobia priaznivo na tvorbu žalúdočných kyselín a tiež pomáhajú správne fungovať obličkám aj pečeni. Vďaka vysokému obsahu vitamínov v mladých lístkoch nájdu svoje uplatnenie aj v jarných šalátoch.

Skúste si pripraviť čaj alebo šalát z púpavy lekárskej a budete zdraví ako rybička.

Čaj na tráviace ústrojenstvo - usušte nadrobno narezaný koreň (alebo si sušenú zmes zaobstarajte v bylinkárstve) a 2 lyžičky nechajte 15 minút vylúhovať vo štvrť litri varenej vody. Nálev sceďte a vychutnajte si denne 2 šálky napríklad s medom. Pomôžete vašim obličkám, pečeni i žalúdku. Tento čaj funguje aj ako prírodné preháňadlo a dokonca dokáže pomôcť pri pálení záhy.

Čaj na prečistenie krvi - pripravte si odvar zo 4 lyžíc sušeného koreňa púpavy a 4 lyžíc koreňa čakanky. Pridajte pár fenyklových semienok a 15 minút zmes varte. Doprajte si dva hrnčeky čaju denne a o jarný detox máte postarané. Fenikel navyše zabraňuje nadúvaniu.

Šalát
- ak čajom neholdujete, vhoďte si aspoň pár lístkov púpavy do šalátu. Mladé lístky tiež môžete nasekať, dochutiť cibuľou, soľou, korením, octom a olejom a liek proti jarnej únave aj na prečistenie organizmu je na svete. Lístky sú ľahko horkasté, takže šalátom dodajú špecifickú chuť. Obsahujú vitamíny C, A, D a B, ale tiež beta-karotén, draslík, vápnik a železo.

Z púpavových kvetov si môžete kúpiť med aj sirup, ktorý podporuje odkašliavanie a lieči dýchacie cesty. Fantázii sa ani pri čarovaní s púpavou medze nekladú - pokojne ju usušte a pridajte do polievky, skúste vyrobiť med či sirup alebo tiež púpavové víno. Z koreňa púpavy sa dá po usušení, upražení a rozomletí získať dokonca múka - nadýchaný a krehký piškót z nej ale asi neupečie.

Žltá kytička vie tiež liečiť psychiku - stačí len vyraziť von na dlhú prechádzku, natrhať si púpavy s dlhou stopkou a upliesť si venček. Jednoduchá manuálna činnosť na čerstvom vzduchu je ten najlepší bojovník proti stresu u únave a dovolí vám na chvíľku uniknúť od bežných starostí

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Bylinné kúpele liečia dušu aj telo
Zdravý životný štýl Trápia Vás Vaše dni? Pomôžu Vám bylinky!
Zdravý životný štýl Žihľava - zázračná bylinka