Fithall magazín

Nedeľa 28.2.2021 meniny má Zlatica

Zdravý životný štýl

Žihľava - zázračná bylinka

Žihľava - zázračná bylinkaŽihľava dvojdomá (latinsky Urtica dioica) nie je jedinou predstaviteľkou žihľavy, ale v našich podmienkach je rozšírená najviac. Okrem nej môžete v prírode naraziť ešte na jej menšiu sestričku, žihľavu malú, avšak osobné stretnutie s ňou nebýva práve príjemné.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Aj burina môže liečiť

Máte občas problémy s trávením? Skúste aníz!

Trápia Vás Vaše dni? Pomôžu Vám bylinky!

 

Táto odolná rastlina dokáže vegetovať na celom našom území, a to dokonca vo všetkých výškových stupňoch. Hustý, vysoký porast, dosahujúci niekedy až dva metre, nie je ľahké obrať, pretože pichľavé chĺpky, ktorými sú žihľavy pokryté, sa postarajú o to, aby vás potom pekne pálila koža.

Z žihľavy sa zbierajú listy, vňať a niekedy aj podzemok či kvet a najvhodnejšou dobou pre ich zber je obdobie od začiatku marca do konca mája.

Žihľava je cenená pre svoje liečivé účinky. Listy obsahujú veľký podiel chlorofylu, ktorý podporuje metabolizmus, bojuje proti chudokrvnosti, pôsobí ako antireumatikum, má protizápalové účinky a urýchľuje hojenie, ďalej minerálne látky (horčík), vitamíny (B2, C), karotenoidy, flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny, acetylcholín , histamín, serotonín a dokonca aj sacharidy aj aminokyseliny.

Žihľava sa využíva pri liečbe cukrovky, hnačiek, vírusových ochorení, podporuje funkciu vaječníkov, pankreasu, pomáha pri astme a vďaka obsahu kyseliny kremičitej tiež podporuje vylučovanie prebytočnej vody z organizmu. Aby pozitív nebolo málo, pridáva sa k nim lepšie prekrvovanie vnútorných orgánov, zástava povrchového krvácania, zmiernenie prejavov chorôb pečene, žlčníka a obličiek, podpora tvorby materského mlieka či zvýšenie mužskej potencie. To stále ešte nie je všetko - žihľavu užívajte taktiež pre zmiernenie potenia, na podporu trávenia, proti plynatosti, zahlieneniu i zápalom močových ciest. Môže tiež uľahčiť priebeh alergií aj ekzémov.

Blahodarné účinky žihľavy na ľudský organizmus sú takmer zázračné.
Žihľava sa používa na liečenie popálenín, krvácanie z nosa, bolesti krížov či zápalu nervov na rukách a nohách.

Známe sú šampóny z žihľavy aj rôzne tinktúry, ktoré zabraňujú vypadávaniu vlasov a zlepšujú stav pokožky hlavy. Aby ste si doma takú tinktúru pripravili, varte asi 100 g jemne narezanej žihľavy v litri octovej vody jednu hodinu a každý večer si nálevom vlasy umyte.

Žihľavový čaj sa odporúča piť denne ráno nalačno a potom dvakrát v priebehu dňa. Ak máte odšťavovač, môžete si pripraviť čerstvú žihľavovú šťavu, ktorá vám prečistí krv a zbaví organizmus stresu - nemusíte vypiť celý pohár, stačia dve lyžice denne.

Toxické látky sa sušením aj varom zničia, takže sa nemusíte báť, že vám žihľava nejako ublíži.
Len si dajte pozor pri jej zbere - trhajte ju radšej v rukaviciach a nezbierajte žihľavy, ktoré rastú blízko cesty, aby ste spolu s nimi nekonzumovali jedy z výfukov okoloidúcich automobilov.

Ak nie ste milovníkov čajov a odvarov, pár lístkov žihľavy pokojne pridajte do špenátu alebo do polievky. Na Veľkú noc môžete žihľavou vylepšiť plnku.

Žihľava nie je síce primárne určená k redukcii nadbytočných kilogramov, ale zhodiť pár deka vám pomôže tiež. Vďaka tomu, že skvele pôsobí na celé telo, to potom lepšie funguje a teda aj spaľuje. Pri hľadaní pekných žihliav v prírode určite nejakú prebytočnú energiu spotrebujete, tak neváhajte a vyrazte na lov tohto prírodného lieku, ktorý pomaly upadá do zabudnutia len kvôli tomu, že ľudia nevedia, aký poklad sa v ňom skrýva.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Polievky, ktoré vás zbavia nádchy i nadváhy
Jedlo a výživa Prospieva čokoláda zdraviu?
Jedlo a výživa Sušené ovocie - sladkosti pre zdravie