Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Zdravý životný štýl

Čo vás v zime posilní? Šetrná detoxikácia!

Čo vás v zime posilní? Šetrná detoxikácia!Tučné jedlá a alkohol nás v chladných dňoch pohladia na duši a zahrejú, ale nášmu telu neprospejú. Len znásobia pocit únavy a zvýšia tukové zásoby. Čo s tým?

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Veľký zimný detox

Do módy prichádzajú hladovky

Pôst: áno či nie?

 

Keď je telo preťažené, môžu sa objaviť aj bolesti hlavy, poruchy sústredenia, chronická únava, celková nevoľnosť a poruchy zažívania. Navonok sa táto nerovnováha prejavuje nečistou pleťou, bledosťou a slabými vlasmi. Tiež celulitída môže byť známkou toho, že telo potrebuje celkovú očistu.

Podporte očistné systémy tela
Telo by sa malo prírodnou cestou zbaviť nahromadených škodlivých látok, ktoré sa rozmohli vplyvom stresu, tučnej stravy a nedostatku pohybu. Ale ako na to? Uvedomte si svoje zlé návyky, ako je nevýrazná strava, fajčenie a alkohol a na určitú dobu ich úplne obmedzte. Očistný systém sa skladá z pečene, obličiek, pľúc, čriev, kože a lymfatického systému a pokiaľ sa detoxikuje, sami sa budete cítiť doslova ľahší. Základom týždenného až niekoľkotýždňového detoxikačného programu sú zásadité potraviny, veľa vody a dostatok času na odpočinok.

Zdravá záťaž
Zoznam zakázaných kulinárskych pôžitkov počas detoxikačnej kúry je dlhý. Začína hotovými pokrmami, cukrom a sladidlami, tiež light produktmi a obilninami v podobe pečiva a cestovín, pokračuje tukmi, údeninami a končí alkoholom a cigaretami.

 

Tip: Zaveste si na chladničku pozitívne ladený zoznam. Medzi potraviny, ktorým by sme mali počas očistnej kúry dávať prednosť, patrí v prvom rade čerstvé sezónne ovocie a zelenina, v poriadku je aj mrazená zelenina bez pridaných látok a k tomu litre čaju a vody. Odborníci na zdravú výživu odporúčajú medvedí cesnak, artičoky a hlúbovú zeleninu, teda karfiol, brokolicu a kapustu. K odvodneniu organizmu sa odporúčajú šalátové uhorky, zeler a špargľa. Tieto potraviny podporujúce detoxikáciu, sa v prevažnej časti skladajú z vody a ľahko a rýchlo sa pripravujú. Chuť na sacharidy najlepšie zaženú zemiaky pripravené na všetky možné spôsoby a ozdobené čerstvými bylinkami.

Extra "prepláchnutie"
Najlepšia a najúčinnejšia je voda. Lekári odporúčajú, aby bol aspoň raz za deň močový mechúr tzv. čistý. Ak je váš moč sýto žltý, je najvyšší čas doplniť tekutiny. Dva litre nesladenej vody denne sú považované za minimum. Vodu môžete striedať s čajom z lístkov artičokov, pestreca mariánskeho a senovky. Skvelý je aj žihľavový alebo zázvorový čaj. Zapovedané sú však ovocné zmesi, feniklový a červený čaj, lebo majú na telo kyselinotvorné účinky.

Dni potom
Sýti a napriek tomu nie plní. Plní energie a napriek tomu uvoľnení. Presne tak by ste sa mali po detoxikácii organizmu cítiť. Aby ste si túto ľahkosť a vysnívanú hmotnosť zachovali, je potrebné, aby ste dlhodobo dobre hospodárili s kyslými a zásaditými látkami. Čas od času zaraďte pôstny deň. Jedzte len polievky a šaláty ako hlavné jedlo, ako predjedlo si dajte čerstvo vylisovanú šťavu z ovocia či zeleniny. Ako desiatu si doprajte pyré z obľúbenej zeleniny či ovocie s prídavkom byliniek.

Zhrnutie
Ak chcete organizmus dokonale prečistiť: žiadne cigarety, alkohol, cukor, veľa zeleniny, ovocia, dostatok spánku a pohybu. Nejedzte nič vyprážané, žiadne "hotovky" ani nezdravé jedlá z fast foodov. Zabudnite na sladkosti, chipsy a polotovary. A tiež pozitívne myslite.


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Veľká jarná detoxikácia na trampolíne
Jedlo a výživa Vyčistite organizmus šťavou
Zdravý životný štýl Najčastejšie chyby pri chudnutí