Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Zdravý životný štýl

Čo sa stane v organizme, keď priberieme

Čo sa stane v organizme, keď priberiemePosadnutosť vzhľadom je fenoménom dnešnej doby. Je síce pravda, že kniha by nemala byť súdená podľa obalu, ale na druhú stranu obal často vypovedá o tom, čo sa skrýva vo vnútri. Vzhľad tela je do značnej miery podmienený geneticky, avšak ešte väčšiu úlohu zohráva životný štýl.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Nezdravý životný štýl môže u žien zvýšiť hladinu testosterónu

Držíte často diéty? Viete, čo to s vami robí?

Chcete schudnúť? Jedzte zdravo a správne.

 

Keď sa v dámskych časopisoch hovorí o chudnutí, je dôraz kladený predovšetkým na estetickú zložku. Môže sa potom zdať, že na nadváhe je najväčším problémom nemožnosť dopnúť úzke nohavice alebo vyzerať dobre na fotke z letnej dovolenky. Takýto pohľad na hmotnosť je ale veľmi zjednodušený - kľúčové totiž je, čo sa deje vo vnútri tela, nie to, ako postava vyzerá zvonku.

Pri priberaní sa v ľudskom organizme deje kopa procesov. Tým prvým je ukladanie tuku do podkožia a tiež okolo vnútorných orgánov. Tukové bunky sa nemnožia (a ani neubúdajú), majú však schopnosť až stokrát zväčšiť svoju veľkosť. Rozloženie týchto buniek je dané genetikou a ak patríte medzi tých, ktorí majú tendenciu priberať v oblasti brucha a navyše sa stresujete, patríte do rizikovej skupiny. Tuk, uložený v bruchu, okolo vnútorných orgánov, zabraňuje ich správnemu fungovaniu a ohrozuje človeka na zdraví (a pri veľkej nadváhe i na živote). Tento zažívací tuk funguje ako endokrinná žľaza, ktorá produkuje hormóny a ďalšie látky, a tie práve ľudskému organizmu veľmi škodia.

Orgánom, ktorý na priberanie veľmi rýchlo reaguje, je pankreas. Pankreas má za úlohu vyrábať inzulín - ten sa podieľa na udržiavaní stabilnej hladiny cukru v krvi. So stúpajúcou hmotnosťou klesá schopnosť tkanív na tento hormón citlivo reagovať a pankreas ho nemá šancu ani toľko vyprodukovať, takže sa postupne rozvinie cukrovka.

Metabolická továreň - naša pečeň sa kvôli priberaniu začne obaľovať tukom. Pečeňové testy potom vykazujú podobne zlé hodnoty, ako napríklad u alkoholikov. Pečeň rastie, "tukovatie" (tzv. steatóza pečene), jej funkcie sa zhoršujú a môže dôjsť až k cirhóze.

Ďalším trpiacim orgánom je srdce
. Čím väčšie je telo, tým viac krvi musí táto svalová pumpa prečerpať - a tým viac sa tiež unavuje a opotrebováva. Váhovými výkyvmi srdce nútime stále sa prispôsobovať, a to mu nesvedčí. Aby dlho vydržalo zdravé, musíme ho trénovať pohybom, a nie nútiť ho dodávať krv do objemného tela. V extrémnych (ale v žiadnom prípade ojedinelých) prípadoch potom dochádza k závažným kardiovaskulárnym chorobám, ako je infarkt alebo srdcové zlyhanie.

Zaguľacovanie sa zaťažuje tiež kĺby. S rastúcou hmotnosťou je na ne vyvíjaný väčší tlak a skôr sa opotrebovávajú. Vzniká tak začarovaný kruh, kedy ľudia necvičia, pretože ich pohyb bolí, a pretože necvičia, ich hmotnosť ďalej rastie.

Niekedy ale nemusí byť priberanie na škodu - u veľmi štíhlych jedincov môže pár kíl navyše naopak prispieť k lepšej funkcii organizmu. Ženy, ktoré majú príliš nízku hmotnosť a nepatrný podiel telesného tuku, majú väčšie problémy s pravidelným menštruačným cyklom, ale tiež s otehotnením a donosením plodu.

Pár hmotnostných výkyvov pravdepodobne stretne v priebehu života každého. Dôležité však je vrátiť sa do svojich starých koľají, udržiavať si primeranú a zdravú hmotnosť, cvičiť, odpočívať, kvalitne jesť a neporovnávať sa s pochybnými časopisovými a televíznymi ideálmi.

 

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Víkend - zabijak diéty
Zdravý životný štýl Buďte v pohode a schudnete!
Diéty 7 omylov v dietológii