Fithall magazín

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Zdravý životný štýl

Buďte fit aj po Silvestri

Buďte fit aj po SilvestriVianoce sú za nami, ale silvestrovská noc nás ešte len čaká. Maratón jedla a pitia teda ešte nekončí. Čo robiť, keď to s jedlom alebo pitím preženiete? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prežiť koniec roka s čo najmenšími následkami.

Žlčníkové problémy
Nadmerná konzumácia najmä tučných jedál môže viesť k tráviacim ťažkostiam spojeným s bolesťami žlčníka. Ak viete, že vás čaká obed alebo večera zložená z potravín, o ktorých viete, že vám môžu spôsobiť žlčníkové ťažkosti, vezmite si pred samotným jedlom voľnopredajný prípravok, ako je napr. Cholagol®, Cholestil alebo Isochol. Pri ťažkostiach vám pomôže aj pitie rôznych žlčníkových čajov, ktoré väčšinou obsahujú vňať mäty piepornej, list boldovníku, vňať jablčníka, repíka alebo púpavy. Tieto čaje zároveň účinkujú proti nadúvaniu, kŕčom a pôsobia mierne laxatívne.

Zlé trávenie

Pri ťažkostiach spôsobených nedostatočným trávením (najmä pri nedostatočnej činnosti slinivky brušnej) sa dostavujú príznaky ako bolesti brucha, nadúvanie alebo hnačku. Trávenie vám vylepšia prípravky s obsahom tráviacich enzýmov ako napríklad Kreon, Pancreolan Forte, alebo Pangrol. Proti nadúvaniu vám pomôže červená vetrová voda (Aqua carminativa rubra) alebo bylinky ako sú mäta pieporná, fenikel alebo rasca.

Prekyslenie žalúdka a pálenie záhy
V týchto prípadoch pomáhajú najrôznejšie látky neutralizujúce kyselinu. Teda jedlá sóda, Anacid, Rennie, Talcid, Tisadyne, Tums. Prípravky sú dostupné vo forme tabliet alebo tekuté vo fľaši alebo praktických vrecúškach, ktoré sa zmestia do kabelky. Pri pálení záhy je vhodné tabletu vycucat. Ak užívate ešte iné lieky, majte na pamäti, že antacidá môžu znižovať ich účinok, a preto by ste mali dodržať časový odstup aspoň jednej hodiny. Žalúdok upokojí aj čaje s obsahom ľubovníka alebo repíka.

10 rád na liečbu kocoviny

1. Ak cítite žalúdočnú nevoľnosť vypite roztok s jedlou sódou, ktorá zníži prekyslenie žalúdka.

2. Žalúdok tiež upokoja bylinkové odvary napr. Z mäty, rumančeka alebo zázvoru.

3. Organizmu dodajte cukor napr. V ovocných šťavách alebo džúsoch. Dobrým zdrojom cukru je med, ktorý zároveň obsahuje detoxikačné látky.

4. Do tela dodajte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (celaskon).

5. Ak môžete, choďte na prechádzku alebo si choďte zaplávať, pretože kyslík rýchlejšie zlikviduje metabolity alkoholu. Väčšine ľudí s opicou ale skôr vyhovuje pokoj na lôžku do vymiznutia príznakov kocoviny.

6. Dajte si silnú cesnakovú polievku. Upokojí žalúdočnú sliznicu a dodá vám potrebné vitamíny a látky.

7. Zázvor funguje ako bylinný liek, ktorý výrazne mierni nevoľnosť. Nastrúhaný zázvor zalejete horúcou vodou, nechajte odstáť a potom vypite.

8. Ak je to možné, dostatočne sa vyspite.

9. Na trhu je celý rad preparátov na rýchle odbúravanie alkoholu. Musí sa však väčšinou užiť ešte pred samotným pitím alkoholu (napr. Antiethanol alebo Prevent).

10. Vyhnite sa káve a nápojom obsahujúce kofeín, ktorý síce tlmí únavu, ale na druhú stranu výrazne podporuje dehydratáciu organizmu, čo telo ešte viac oslabuje.

 


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov