Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Zdravý životný štýl

Buďte fit aj po Silvestri

Buďte fit aj po SilvestriVianoce sú za nami, ale silvestrovská noc nás ešte len čaká. Maratón jedla a pitia teda ešte nekončí. Čo robiť, keď to s jedlom alebo nápojmi preženiete? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prežiť koniec roka s čo najmenšími následkami.

 

Žlčníkové problémy

Nadmerná konzumácia najmä tučných jedál môže viesť k tráviacim ťažkostiam spojeným s bolesťami žlčníka. Ak viete, že vás čaká obed alebo večera zložená z potravín, o ktorých viete, že vám môžu spôsobiť žlčníkové ťažkosti, vezmite si pred samotným jedlom voľnopredajný prípravok, ako je napr. Cholagol ®, Cholestil alebo Isochol. Pri ťažkostiach vám pomôže aj pitie rôznych žlčníkových čajov, ktoré väčšinou obsahujú vňať mäty piepornej, list boldovníku, vňať jablčníka, repíka alebo púpavy. Tieto čaje zároveň účinkujú proti nadúvaniu, kŕčom a pôsobia mierne laxatívne.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Sľúbte si, že v novom roku budete raňajkovať

Nechudnete? Otestujte si moč!

Bez zeleniny a ovocia to určite nepôjde

 
Zlé trávenie
Pri problémoch spôsobených nedostatočným trávením (najmä pri nedostatočnej činnosti slinivky brušnej) sa dostavujú príznaky ako bolesti brucha, nadúvanie alebo hnačka. Trávenie vám vylepšia prípravky s obsahom tráviacich enzýmov ako napríklad Kreon, Pancreolan Forte, alebo Pangrol ®. Proti nadúvaniu vám pomôže červená vetrová voda (Aqua carminativa rubra) alebo bylinky, ako sú mäta pieporná, fenikel alebo rasca.


Prekyslenie žalúdka a pálenie záhy
V týchto prípadoch pomáhajú najrôznejšie látky neutralizujúce kyselinu. Teda jedlá sóda, Anacid, Rennie, Talcid, Tisadyne, Tums. Prípravky sú dostupné vo forme tabliet alebo tekuté vo fľaši alebo praktických vrecúškach, ktoré sa zmestia do kabelky. Pri pálení záhy je vhodné tabletu vycmúľať. Ak užívate ešte iné lieky, majte na pamäti, že antacidá môžu znižovať ich účinok a preto by ste mali dodržať časový odstup aspoň jednej hodiny. Žalúdok upokoja i čaje s obsahom ľubovníka alebo repíka.


10 rád na liečbu opice
1. Ak cítite žalúdočnú nevoľnosť, vypite roztok s jedlou sódou, ktorá zníži prekyslenie žalúdka.

 

2. Žalúdok tiež upokoja bylinkové odvary napr. z mäty, rumančeka alebo zázvoru.

 

3. Organizmu dodajte cukor napr. v ovocných šťavách alebo džúsoch. Dobrým zdrojom cukru je med, ktorý zároveň obsahuje detoxikačné látky.

 

4. Do tela dodajte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (celaskon).


5. Ak môžete, choďte na prechádzku, alebo si choďte zaplávať, pretože kyslík rýchlejšie zlikviduje metabolity alkoholu. Väčšine ľudí s opicou ale skôr vyhovuje pokoj na lôžku do vymiznutia príznakov opice.


6. Dajte si silnú cesnakovú polievku. Upokojí žalúdočnú sliznicu a dodá vám potrebné vitamíny a látky.


7. Zázvor funguje ako bylinný liek, ktorý výrazne zmierňuje nevoľnosť. Nastrúhaný zázvor zalejte horúcou vodou, nechajte odstáť a potom vypite.


8. Ak je to možné, dostatočne sa vyspite.


9. Na trhu je celý rad preparátov na rýchle odbúravanie alkoholu. Musia sa však väčšinou užiť ešte pred samotným pitím alkoholu (napr. Antiethanol alebo Prevent).


10. Vyhnite sa káve a nápojom obsahujúcim kofeín, ktorý síce tlmí únavu, ale na druhej strane výrazne podporuje dehydratáciu organizmu, čo telo ešte viac oslabuje.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Tepová frekvencia
Jedlo a výživa Zdravie schované pod škrupinou
Diéty 7 omylov v dietológii