Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Sedíte správne?

Sedíte správne?Bolí vás chrbát, hlava alebo brucho? Možno zle sedíte. Neverili by ste, ako nesprávne sedenie ovplyvňuje naše telo. Zistite, ako odľahčiť chrbtové svaly, aby ste predišli nepríjemným problémom.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Keď vás bolí chrbát

Cviky, ktorými spevníte stred tela

Jogou proti bolesti chrbta

 
Najčastejšie ťažkosti

Sedenie v strnulej pozícii nášmu telu vôbec neprospieva. Môže spôsobiť bolesti chrbta a hlavy, negatívne ovplyvňuje krvný obeh a býva príčinou vzniku kŕčových žíl a napätia vo svaloch. Celé telo vo vzpriamenej polohe drží chrbticu. Jej dvojité esovité zakrivenie napomáha telu udržiavať rovnováhu. Veľký význam má u bolestí chrbta a chorôb v chrbtovej oblasti svalstvo. Ak je svalstvo ochabnuté alebo príliš napäté vznikajú problémy.

Ako správne sedieť pri počítači

Pri správnom sedení držte hlavu a trup rovnako ako pri správnom stoji. Váha tela spočíva na hrboľoch kostí sedacích. Chodidlá položte celou plochou na podlahu, panvu nakloňte mierne dopredu a zdvihnite hrudník. Monitor by mal byť priamo pred vami a vaše oči by mali byť v úrovni horného okraja obrazovky. Dolná časť chrbta by mala byť vždy podopretá do ideálneho zakrivenia chrbtice. Pokiaľ stolička túto oporu nemá, vložte si medzi operadlo a dolnú časť chrbta zrolovaný uterák, alebo overball.
 
Lakte položte na pracovnú dosku tak, aby ramená boli uvoľnené. Prsty na klávesnici by mali byť o 1 cm nižšie než zápästia, ideálne je mať podložené zápästia, ktoré sú nižšie než lakte. Myš si umiestnite tak, aby bola ľahko dostupná. Počas sedenia sa snažte často meniť zakrivenie chrbtice, a to tak, že počas práce sa mierne zakloňte a pohodlne natiahnite, pozor - nakláňanie dopredu nie je vhodné. Snažte sa nesedieť dlho a každých 20 minút vstaňte a prejdite sa. Na dosiahnutie ideálnej polohy sedu, je potrebné si nastaviť výšku stoličky a sedieť blízko pracovnej dosky, chodidlá musia byť položené na podlahe.
 
Nové poznatky
Na sedenie ako také sa objavili aj ďalšie názory. Napríklad vedci z USA a Kanady s pomocou nového systému na využívanie magnetickej rezonancie dospeli k záveru, že pri rovnom sedení sa príliš zaťažuje chrbtica a väzivo. Vďaka tomu môžu po dlhšom čase vzniknúť rôzne deformácie a chronické bolesti chrbtice. Preto odporúčajú sedieť v miernom záklone, aby sa menej zaťažovala chrbtica. Najvhodnejšia pozícia pre sedenie má byť taká, kedy telo zviera voči stehnám uhol 135 stupňov, a nie uhol 90 stupňov, keď je telo úplne rovné.

Výber stoličky

Stolička by mala mať čo najviac nastaviteľných mechanizmov, mala by byť otočná a na kolieskach, ktoré sú umiestnené na piatich ramenách. Tvar chrbtovej opierky musí byť anatomický, s podporou bedrovej chrbtice. Výška operadla by mala dosahovať k oblasti dolného uhla lopatiek. Lakťové opierky by mali byť nastaviteľné, snímateľné, umiestnené skôr vzadu. Nemali by byť príliš dlhé. Musia umožniť správny sklon predlaktia pre prácu. Výšku stoličky nastavujeme podľa výšky osoby tak, aby bol zachovaný správny sed.

Sedenie na loptách

Sedenie na balónoch je nielen dobrou prevenciou proti chorobám chrbtice, ale podporuje správne držanie tela a dokonca aj koncentráciu. Aby sedenie na gymballe malo žiaduce účinky, je nutné dodržiavať zásady správneho držania tela v sede. Pri sede na lopte sú aj hlboké svaly neustále v činnosti vďaka vyrovnávaniu nestabilnej polohy, čo je pre chrbtové svalstvo veľmi prospešné. V tejto polohe je ale vhodné zotrvávať maximálne 3 minúty, potom sa hlboké svaly unavia a držanie tela sa rúca. Dlhodobé sedenie na lopte teda vhodné nie je.

 

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Aby chrbát nebolel - strečing: Tipy na najlepšie cviky
Cvičenia a trendy Športy, ktoré prospievajú chrbtu
Cvičenia a trendy Bolí vás chrbát? Jedzte vitamíny a buďte v pohybe.