Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Liposukcia - odsávanie tuku

Liposukcia - odsávanie tukuMôcť jesť bez akýchkoľvek obmedzení, necvičiť a napriek tomu vyzerať skvele, je snom mnohých žien, ale aj mužov. S riešením v podobe chirurgického zákroku prišli lekári prvýkrát už v roku 1921. Hoci prvé pokusy končili väčšinou katastroficky, časom sa operačná technika zlepšila a začala prinášať vytúžené výsledky. Postupom času sa liposukcia, alebo metóda odstraňujúca nadbytočné tukové tkanivo z podkožných zásob, stala najžiadanejším chirurgickým zákrokom v estetickej medicíne.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Chudnutie po štyridsiatke - jem rovnako, ale priberám. Prečo?

7 tipov ako v zime nepribrať

Koľko času venovať cvičeniu, aby malo efekt?

 
Liposukcia nie je spôsob liečby nadváhy či obezity - iba pomáha vylepšiť kontúry tela a trošku pozmeniť telesné proporcie. Kto si však myslí, že vďaka odstráneniu tukových buniek už nepriberie, je na omyle. Niektoré tukové bunky síce zmiznú, ale pri zvýšení hmotnosti sa začnú o to viac nafukovať tie zostávajúce. U ľudí, ktorí nemajú problémy so svojím stravovaním, je zmena vzhľadu trvalá, ale ak vám hmotnosť lieta ako na horskej dráhe, na zákrok radšej zabudnite.

Človek môže voliť v podstate z dvoch variant operácie - buď prebehne skrášľovanie v celkovej anestézii, alebo iba anestézii lokálnej. Ako akýkoľvek iný operačný zákrok by mal aj tento vykonávať iba skúsený chirurg a ako po každej operácii je prítomná istá dávka bolesti.

Pri liposukcii sa pod kožu napustí roztok, ktorý vyplní a roztiahne priestor určený na odsatie. Potom sa pod povrch zavedie  kovová kanyla a tuky sa odsajú.

Liposukcia je vcelku bezpečný zákrok, po ktorom nezostávajú viditeľné jazvy, a po ktorom sa pacienti rýchlo zotavujú. Vďaka tomu, že je táto operácia tak rozšírená a častá, sú výsledky väčšinou perfektné, avšak môže sa stať, že v mieste uberania faldíkov vzniknú nerovnosti a koža bude zvädnutá. Pripravte sa tiež na to, že po procedúre bude z jazvičiek odtekať roztok a budete preto musieť chvíľku nosiť savé obväzy a kompresnú bielizeň.

Odstraňovanie nedokonalostí tela touto cestou nie je náhrada diéty. Nikdy nenahradí cvičenie a vyvážený jedálniček, ale môže pomôcť tým, ktorí sa aj pri vynaložení veľkého úsilia nedokážu zbaviť lokalizovaných tukových zásob (väčšinou sa jedná o relatívne štíhlych jedincov, ktorým gény nezabezpečili lichotivé rozloženie tukových vankúšikov). Človek si nemôže vybrať odkiaľ bude alebo nebude chudnúť a nie všetky telesné partie možno vytvarovať v posilňovni, a ak nedokonalosti tela trápia niekoho tak, že kvôli nim skoro nespí, potom nezostáva, než prizvať na pomoc chirurga.

Rýchlosť hojenia je individuálna, avšak už počas týždňa po operácii je možné pozorovať prvé výsledky. Po týždni spľasne väčšina opuchov a počas dvoch až troch mesiacov sa konečný efekt dostaví v celej svojej kráse.

Nečakajte, že bude sprievodným javom hojenia tiež zvýšené sebavedomie. Samozrejme so stúpajúcou spokojnosťou so svojím telom sebavedomie rastie, ale nikomu zákrok nedokáže pričarovať celoživotné šťastie, spoľahlivého a milujúceho partnera ani pocit naplnenia. Skrátka vás zbaví len uloženého tuku, ale o zvyšok sa musíte postarať sami.

Zamyslite sa, či vám naozaj faldík tu či tam vadí natoľko, aby ste investovali veľa tisíc, niekoľko sĺz a pár dní dovolenky, alebo sa pokúsite napnúť všetky sily, obujete tenisky, vyrazíte behať do lesa a vynecháte večerné víno a tučné syry.
Zamyslite sa, či vám liposukcia prinesie do života spokojnosť, harmóniu a radosť, alebo či nie je trápenie sa s vankúšikmi tuku na bokoch len zástupným problémom, ktorým sa ľahko odoženú skutočné starosti.

 


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Návšteva psychológa a chudnutie
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Diéty Chudnutie sa začína v hlave