Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Zdravý životný štýl

Masáž na mieru

Masáž na mieruHladenie, hnetenie, trenie, poklepávanie a trasenie - to všetko patrí medzi dotyky, ktoré keď sú účelne vedené, môžu na naše telo pôsobiť naozaj blahodarne. Masáže sa vykonávajú odpradávna a stále sa vyvíjajú. Dnes ich existuje mnoho druhov, ktoré sa zameriavajú na rôzne potreby tela i duše. Ktorú si vyberiete vy?


ČÍTAJTE TIEŽ:

Relaxácia a stres

Bylinné kúpele liečia dušu aj telo

Sauna prospieva telu viac než si myslíte

 

Pre zdravie - japonská masáž shiatsu
Masáž shiatsu sprevádza čajový rituál a rozhovor, pri ktorom objasníte, aké máte fyzické problémy. Cieľom je rozpustiť bloky, ktoré v tele narušujú tok energie a tým negatívne ovplyvňujú ako duševnú pohodu, tak aj celkové zdravie. Tlakom prstov, rúk, lakťov, kolien, chodidiel i rôznym naťahovaním, vrátane ľahkých dotykov sa povzbudzuje a vyrovnáva činnosť energetických dráh v tele. Masáž týmto spôsobom aktivuje samoliečebné schopnosti tela a podporuje procesy uzdravovania, regenerácie, rastu i duševnú pohodu. Vyrovnáva tiež energetické disharmónie skôr, než sa môžu prejaviť v podobe ochorenia.

Pre nervy - indická ajurvédska masáž

Táto masáž má telo podporovať v jeho samoliečbe. Klasickou formou je masáž celého tela teplými olejmi zmiešanými s výťažkami byliniek. Osobitná pozornosť je pritom venovaná špecifickým energetickým dráham, tzv. čakrám. Ájurvédska masáž dokáže viac ako len uvoľniť svaly, šľachy a väzy, ale podporuje aj tvorbu nových buniek. Vďaka tomu sa proces starnutia spomaľuje. Olej navyše preniká hlboko do kože, tým sa o ňu stará a zároveň telo zbavuje škodlivých látok. Cieľom tejto masáže je prevencia vzniku chorôb alebo zmiernenie ich priebehu a zvýšenie telesnej pružnosti. Tento druh masáže je tiež ideálny pre vystresovaných jedincov a pre tých, ktorí trpia nespavosťou. Pôsobí totiž na nervový systém - navodzuje absolútne uvoľnenie a vnútorný pokoj.

Pre pokožku - medová masáž

Keď namažete medom telo, zvýši sa prúdenie lymfatickej tekutiny do miesta poranenia a vďaka tomu sa z rany odplavia baktérie. Med totiž obsahuje látky s antibakteriálnymi účinkami. Počas masáže medom sa z kože takisto odplaví prebytočná soľ a škodliviny. Pôsobí tak proti rôznym alergiám, poruchám trávenia a bolestiam hlavy. Okrem toho je koža po masáži úžasne jemná, ale tiež citlivejšia. Preto si deň po masáži neberte na seba nové, doteraz neprané oblečenie. Pri akútnych problémoch sa medová masáž odporúča raz až dvakrát týždenne, ako prevencia je vhodná raz mesačne.

Pre postavu - masáž horúcimi kameňmi
Jedná sa o kombináciu tepla a akupresúry. Do vodného kúpeľa sa ponoria čadičové kamene, ktoré do seba naakumulujú teplo a nahrejú sa na teplotu približne 60 ° C. Potom sa rozložia po tele. Samotná masáž prebieha pomocou ďalších kameňov. Tlak kameňov tlmí bolesti, zmierňuje svalové problémy a reguluje tok energie. Masáž teplými lávovými kameňmi je často sprevádzaná použitím éterických olejov a vyhladených mramorových kameňov, ktoré na tele vyvolávajú efekt tepla aj chladu zároveň. Vďaka domu sa aktivuje činnosť ciev - zlepšuje sa prúdenie krvi, rozprúdi sa aj látková výmena a z tela sa ľahšie dostanú škodlivé odpadové látky. Po tejto masáži sa aj chudne. Ak chcete získať perfektnú postavu, kombinujte túto masáž so športovou aktivitou. Predídete aj natiahnutiu svalov.

Pre osvieženie - masáž studenými kameňmi
Na túto masáž sa používajú mramorové kamene, ktoré sa v mrazničke ochladia na -10 ° C. Potom sa krátko priložia na kožu alebo sa použijú priamo k masáži. Podobne ako pri Kneippovej kúre musí telo vyrovnať tepelné a chladivé podnety, vďaka čomu sa aktivuje prekrvenie a metabolizmus sa naštartuje. Tiež  sa odbúra napätie a vy sa po masáži cítite svieži a plní energie.

Pre dušu - havajská masáž Lomi Lomi Nui
Táto metóda slúži k odbúraniu telesných i duševných blokád spôsobených stresom a má prebudiť vnútorné liečivé sily. Masáž predstavuje kombináciu dotyku, rituálu a tanca. Paže a nohy sú zakryté a masírujú sa tie miesta na holom tele, v ktorých je cítiť napätie a tvrdnutie. Masér pritom za zvuku hudby predvádza tanečné pohyby pripomínajúce rituál a do masáže zapája svoje ruky a lakte spolu s telovými olejmi. Rytmus masáže evokuje vlny havajského mora.


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
Cvičenia a trendy Jóga - liek na stres a bolesti chrbta
Jedlo a výživa Ovocie Vás zbaví stresu