Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Ako životný štýl ovplyvňuje pracovný výkon

Ako životný štýl ovplyvňuje pracovný výkonVedeli ste, že to ako sa stravujeme a ako žijeme má vplyv nielen na náš organizmus, ale aj na produktivitu práce? Zamestnanci, ktorí jedia nezdravo a nešportujú majú nižšiu produktivitu ako tí, ktorí jedia podľa princípov zdravej výživy a pravidelne cvičia.

 

ČÍTAJTE TIEŽ: 

Ako jednoducho podporiť svoj imunitný systém

Ako prejsť na zdravý životný štýl bez trápenia

Zásady zdravého domáceho stravovania

 

Počet zamestnancov, ktorí majú prebytočný telesný tuk, diabetes a sedavé zamestnanie bohužiaľ každý rok stúpa. Tiež pribúdajú rôzne chronické ochorenia. Vďaka tomu ľudia podávajú oveľa menšie výkony nielen v práci, ale aj v osobnom živote.

Nešportovci a jedáci podávajú nižšie výkony

Vedci z Brigham Young University odhalili, že nezdravá strava a zlý životný štýl zamestnancov znižuje ich pracovnú produktivitu a tiež úspech v kariérnom postupe. Skúmali 19 803 ľudí pracujúcich v troch veľkých, geograficky rozptýlených spoločnostiach. Z prieskumu vyplynulo, že zamestnanci, ktorí jedia nezdravú stravu, majú o 66% nižšiu produktivitu práce a tí, ktorí pravidelne nešportujú, majú o 50% nižšiu produktivitu práce ako tí, ktorí pravidelne športujú. Strata výkonu bola najvyššia u zamestnancov vo veku medzi 30 a 39 rokmi a najnižšia vo veku nad 60 rokov.

Produktivitu práce ovplyvňuje aj druh zamestnania
Najvyšší pokles aktivity bol zaznamenaný u zamestnancov kancelárskych profesií a pracovníkov v priemysle, službách a doprave. Naopak u profesií ako lesníctvo, rybolov, stavebný a ťažobný priemysel bol pokles najnižší.

Zamestnávateľ môže všeličo zmeniť
Zdravie zamestnancov môže ovplyvniť ich zamestnávateľ a to tým, že zlepší pracovné prostredie. Zaistí zdravé stravovanie, umožní vo firme cvičenie prostredníctvom usporiadania rôznych cvičebných lekcií, športových turnajov, umožní voľný vstup do posilňovne či bazéna, dá zamestnancom k dispozícii bicykle, prispeje na dopravu MHD a v neposlednom rade sa bude podieľať na osvete zdravého životného štýlu.

Zdravie a motivácia sú najlepšími hnacími motormi
Niektoré spoločnosti na to idú "od lesa", ako napríklad Google, ktorý dbá nielen na zdravý životný štýl, ale aj motiváciu zamestnancov. V ich pobočkách rozosiatych po celom svete nenájdete rovnaký interiér. Každá z nich je vybavená dekoráciami odrážajúcimi charakteristiku miestneho prostredia. Kancelárie stoja samostatne, ale nachádza sa tu aj open space, konferenčné miestnosti a tiché zákutia. Pre odreagovanie majú zamestnanci k dispozícii videohry, biliardové stoly, knižnice, klavír a dizajnovo riešené relaxačné miestnosti. Ku stravovaniu im slúžia kantíny a mini-kuchyne zásobené zdravými potravinami. Matkám sú k dispozícii dojčiace miestnosti.

Rady pre vás:
1. Plánujte svoj jedálniček dopredu, a ak nemáte možnosť dať si zdravú stravu, jedlo si pripravte doma.
2. Nevynechávajte jedlá, jedzte pravidelne maximálne každé 4 hodiny (obed by mala z polovice tvoriť zelenina).
3. Do práce si noste zdravé balíčky plné zeleniny, orechov a semienok.
4. Vždy majte po ruke vodu.
5. Choďte po schodoch: vyjdite aspoň jedno poschodie, než nastúpite do výťahu.
6. Na krátke vzdialenosti choďte pešo, vynechajte prvú zastávku autobusu a prejdite sa až na druhú.
8. Umiestnite v kancelárii tlačiareň čo najďalej od stola a aspoň trochu sa každú chvíľu prejdite.
9. Zaraďte si do svojho dňa relaxačné prestávky a choďte sa aspoň krátko prejsť.Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Nezdravý životný štýl môže u žien zvýšiť hladinu testosterónu
Jedlo a výživa Zostavte si svoj zdravý jedálniček
Zdravý životný štýl Desatoro rád na ozdravenie životného štýlu