Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Nezdravý životný štýl môže u žien zvýšiť hladinu testosterónu

Nezdravý životný štýl môže u žien zvýšiť hladinu testosterónuPlánujete v budúcnosti bábätko? Potom by ste už teraz mali žiť zdravo, aby ste eliminovali problémy s počatím. Nezdravá strava, stres a nedostatok pohybu môžu spôsobiť hormonálnu nerovnováhu. Prevaha testosterónu a prolaktínu potom môžu otehotneniu brániť.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Aj vaše panvové svalstvo potrebuje tréning

Fit po pôrode

Cviky, ktoré vás dostanú po pôrode do formy

 

Ako hovorí gynekológ a sexuológ MUDr. Pavel Turčan: „V dôsledku nezdravého životného štýlu pribúda žien, ktoré majú zvýšenú hladinu mužských pohlavných hormónov alebo prolaktínu v tele. Oboje potom výrazne znižuje pravdepodobnosť prirodzeného počatia.

Testosterón verzus otehotnenie
Dôvodov, prečo majú ženy problémy s otehotnením prirodzenou cestou je celá rada. Úplne najčastejším problémom je ale prítomnosť tzv. hyperandrogenného syndrómu, čo je zvýšená hladina mužských pohlavných hormónov v tele ženy. Táto komplikácia je zvyčajne sprevádzaná zhoršenou kvalitou pleti, častejším mastením vlasov a zvýšeným rastom ochlpenia. V horšom prípade žene začne vynechávať menštruácia a vajíčka zle dozrievať. To je pri snahe otehotnieť najväčší problém. Vzhľadom k tomu, že hyperandrogénny syndróm súvisí s nezdravým životným štýlom, nedostatkom pohybu a pribúdaním na váhe, žien s týmito problémami pribúda.

Vyššia miera prolaktínu telo mätie
Druhou najčastejšou príčinou problémov s počatím u žien je takzvaná hyperprolaktinémia, teda zvýšená hladina prolaktínu v tele. Pri bežnom fungovaní žena intenzívnejšiu produkciu tohto hormónu zvyčajne ani nezaznamená, problém však nastáva pri snahe otehotnieť. Vyššia miera prolaktínu totiž v organizme ženy vyvolá stav, že je už tehotná či práve čerstvo po pôrode, a nemôže teda aktuálne otehotnieť. V tomto prípade potom často nastáva bludný kruh. Zvýšená hladina prolaktínu totiž súvisí so stresom, vyčerpaním alebo únavou. Čím viac sa teda bude žena kvôli snahe počať dieťa stresovať, tým menšiu pravdepodobnosť otehotnenia bude mať.

Dôvod prečo žiť zdravo

Najprirodzenejšou prevenciou a liečbou pri problémoch s počatím je zdravý životný štýl, teda správna životospráva, dostatok spánku a pohybu. Ženy s hyperandrogenným syndrómom potom môžu pre upravenie cyklu i k podpore dozrievania vajíčok pridať navyše ešte konzumáciu prírodných prípravkov s obsahom fytoestrogénov.

Stres - strašiak modernej doby
Ak žena plánuje otehotnieť, mala by si upraviť životosprávu, v maximálnej možnej miere obmedziť stres a dostatočným odpočinkom predchádzať pocitom únavy a vyčerpania.


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Chcem otehotnieť. Ako zmeniť životosprávu?
Cvičenia a trendy Cvičiť môžete aj v tehotenstve - 1. diel
Cvičenia a trendy Cvičiť môžete aj v tehotenstve - 3. diel