Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Čo piť pred športom a po ňom?

Čo piť pred športom a po ňom?Ľudské telo je približne zo 70% tvorené vodou. Keď jej obsah klesne, dochádza k dehydratácii organizmu, čo je nežiaduci stav.

 

Organizmus prichádza o cenné zásoby vody niekoľkými spôsobmi. Jednak voda odchádza spolu s močom, o ďalšie prichádzame vydychovaním vlhkého vzduchu, malé množstvo je obsiahnuté v stolici a značná časť unikne von prostredníctvom potu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Schudnite pitím vody

Tipy na hydratáciu počas športu

Pitný režim v kocke

 

Bez namáhavejšej pohybovej aktivity a pri bežných teplotách okolia stratí dospelý jedinec asi 1, 5 litra vody denne. To je teda východiskový údaj, ktorým by sme sa mali v plánovaní pitného režimu riadiť. Keď aktívne športujeme, prídeme o oveľa väčšie množstvo vody a spoločne s ňou aj o minerálne látky. Pripočítajte k cvičeniu vyššiu teplotu vzduchu, ktorý nás núti potiť sa ešte viac, a na dehydratáciu organizmu máme zamiesené.

Časť vody prijmeme počas dňa prostredníctvom jedla, ale to rozhodne nestačí. Samozrejme je rozdiel, či zjeme štvrtku melóna alebo si dáme suchý rožok - na potraviny samotné ale nespoliehajte a vyšší obsah vody v ovocí, zelenine či mliečnych výrobkoch berte ako bonus.

Ak viete, že pôjdete popoludní po práci cvičiť, nenechávajte pitie až na dobu tréningu. Už ráno začnite veľkým pohárom vody s citrónom, aby ste naštartovali správne metabolizmus a zavodnili tkanivá, ktoré v noci nedostatkom tekutín trpia. Na pitný režim myslite aj v priebehu dňa. Veľkou chybou by bolo vypiť naraz liter vody a myslieť si, že ste tým dohnali pitie za celé dopoludnie. Telo nevie takú povodeň rýchlo spracovať a akurát by ste zbytočne preťažili obličky. Pite preto po menších dávkach, ale často.

Pri fyzickej námahe, ktorá trvá okolo hodiny, stačí vypiť asi pol až liter čistej vody. Keď si dáte viac, môže vám voda cvičenie znepríjemniť pocitom, že máte z žalúdka rybník, aj častejším behaním na záchod. Pri kratšej záťaži (do 60 - 90 minút) stačí piť len obyčajnú čistú vodu. Všetky živiny a vypotené látky doplníte prostredníctvom jedla po tréningu.

Pri dlhodobejšej námahe (90 - 120-minútovom náročnom tréningu, celodennej vysokohorskej túre, vyčerpávajúcom výstupe na bicykli) je vhodné siahnuť po vode s cukrom a iónmi. Aktivitou strácate vodu, živiny (cukor), minerály aj ióny a v dôsledku ich nedostatku môže dôjsť k poklesu výkonnosti, kŕčom, bolestiam hlavy a dokonca kolapsovým stavom.

Špeciálne pripravované športové nápoje môžu byť tzv. hypotonické (sú najbežnejšie, slúžia predovšetkým na hydratáciu) alebo izotonické (hlavne na doplnenie iónov pri intenzívnej, ale krátkodobej záťaži). Potom tiež existujú prípravky hypertonické, ale tie sa pri športe nevyužívajú.

Iontové nápoje nie sú vhodné na celodenné popíjanie, pretože kvôli vysokému obsahu minerálnych látok môžu narušiť ich rovnováhu v tele. Sú to doplnky stravy, určené pre konzumáciu počas náročnej fyzickej aktivity. Doma si taký nápoj môžete namiešať tiež - stačí do čistej vody pridať šťavu z citróna, med a štipku soli.

Po skončení aktivity v doplňovaní tekutín pokračujte. Pite opäť po malých dávkach, a to predovšetkým čistú vodu, minerálky, nesladené čaje a riedené ovocné džúsy. Množstvo tekutín voľte podľa druhu záťaže, ale aj podľa teploty okolitého vzduchu.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Jedlo a výživa Dehydratácia - letný strašiak
Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy? Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy?