Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Nadváha. Čo všetko vám môže spôsobiť.

Nadváha. Čo všetko vám môže spôsobiť.V súvislosti s nadváhou a obezitou sa hovorí predovšetkým o ich negatívnych dopadoch na zdravie človeka. Zdravie sa definuje ako tzv. bio - psycho - sociálna jednota, a preto nemožno jednoducho povedať, že sme zdraví, keď nás netrápia žiadne fyzické ťažkosti.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Môže za našu hmotnosť genetika?

Sex a obezita

Desatoro, ako predísť nadváhe detí

 

Práve pohoda na úrovni sociálnej, čiže vo vzťahovej oblasti, a pohoda psychická, kvôli nadváhe trpia mnohokrát viac, než fyzické telo.

Keď sa hmotnosť pohybuje v kategórii nadváhy, ale stále nedosahuje niektorý zo stupňov obezity, je fyzické zdravie ohrozené len mierne. Človek sa ľahšie zadýcha, môže bolieť chrbát a kĺby, je obmedzená pohyblivosť a hodnoty krvného cukru alebo cholesterolu a krvný tlak bývajú vychýlené od normy len minimálne (ak vôbec). Kto však často "trpí" výrazne, je sám dotyčný s nadváhou a jeho okolie.

Dnešná spoločnosť je orientovaná na výkon a uprednostňuje mladých, produktívnych a štíhlych jedincov. Ak človek do takej škatuľky nezapadá, má oveľa horšie možnosti uplatnenia na pracovnom i vzťahovom trhu. Ľudia s nadváhou (najmä ženy) sú podľa rôznych prieskumov horšie finančne ohodnotení, ako ľudia štíhli a atraktívni. Nadváha so sebou totiž nesie predsudky o lenivosti, malej motivácii, neschopnosti a neefektívnosti.

Čo sa týka nadväzovania blízkych partnerských vzťahov, sú všeobecne preferovaní opäť štíhlejší jedinci. Aj keď sú ľudia s nadváhou koľkokrát veľmi príťažliví, kvôli negatívnemu sebahodnoteniu môžu vysielať negatívne signály a potenciálneho partnera tak nevedome odradia.

Hoci existujú ľudia, ktorí svojich pár kilogramov navyše vedia nosiť a nehanbia sa za ne, bežnejšia je situácia, kedy sa snažíme nedostatky schovať do voľných šiat a pri intímnych chvíľkach zhasínať svetlo. Snaha vyhnúť sa súkromným momentom s partnerom kvôli vlastnej nadváhe a nespokojnosti so sebou, môže poškodiť vzťah viac než čokoľvek iné. Mužom mnohokrát zaoblenosť partnerky nevadí (niektorí ju naopak uprednostňujú), ale čo im vadí rozhodne, je odmietanie sexuálnych aktivít.

Ak hmotnosť prerastie z nadváhy do obezity, psychické a vzťahové problémy sa prehĺbia, ale tiež sa pripoja problémy zdravotné.

Najzávažnejším a najčastejším ochorením, ktoré býva spôsobené obezitou, je cukrovka II. typu, ďalej nie je ojedinelý vysoký krvný tlak, nadmerná hladina cholesterolu v krvi, syndróm spánkovej apnoe, artróza, dna, kardiovaskulárne problémy (spôsobujúce infarkty a mŕtvice), srdcová arytmia, ischemická choroba srdca, nádorové ochorenia (gynekologické nádory, žalúdočné a črevné nádory, urologické nádory), žalúdočné vredy, únava, znížená pohyblivosť, bolesti kĺbov, chrápanie, nadmerné potenie, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, vyrážky a ekzémy, kožné plesne, neplodnosť, depresie, pálenie záhy, prietrž, žlčníkové kamene, zápaly žlčníka, steatóza (stukovatenie) pečene , strie, zvýšené ochlpenie a mnoho ďalších.

Vzhľadom na problémy, ktoré so sebou nadváha a obezita nesú, je určite lepšie vrhnúť sa po hlave do rozumného stravovacieho a pohybového režimu a prebytočných kilogramov, ktoré znepríjemňujú život, sa urýchlene a natrvalo zbaviť. Výhody nadmernej hmotnosti by ste hľadali len ťažko - možno okrem lepšej tepelnej izolácie a mäkkého objatia. Určite je lepšie udržiavať telesnú váhu v zdravej norme.

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Vedú Vaše jedálenské návyky k nadváhe?
Zdravý životný štýl Buďte v pohode a schudnete!
Zdravý životný štýl Víkend - zabijak diéty