Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Aeróbna činnosť - prostriedok ako zredukovať svoju váhu

Aeróbna činnosť - prostriedok ako zredukovať svoju váhuAj napriek všetkým novinkám a trendom vo svete fitness sa aeróbne cvičenie teší veľkej obľube. Síce posledné výskumy naznačujú, že sú aj efektívnejšie spôsoby, ako spaľovať podkožný tuk (ako je napríklad vysoko intenzívny intervalový tréning), avšak klasické "kardio" určite nikdy zo scény nezmizne.

Aeróbne cvičenie je definované ako aktivita, ktorá prebieha za prítomnosti kyslíka. Touto aktivitou je pri cvičení predovšetkým práca svalov, ale aj metabolické pochody. Tréning by mal prebiehať v strednej intenzite a musí pri ňom dôjsť k zvýšeniu tepovej frekvencie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako voliť záťaž počas Vášho cvičenia?

Športujte a zbavíte sa depresií

Ako sa správne hýbať a jesť po päťdesiatke

 

V priebehu aeróbneho cvičenia využíva organizmus kyslík k premene tukov a glukózy na energiu. Pretože na glukózu príde rad skôr, je nutné cvičiť dlhšie, aby telo začalo spaľovať aj zásoby tuku. Opakom aeróbneho cvičenia je potom aktivita anaeróbna, počas ktorej ide o podanie maximálneho výkonu v čo najkratšom čase, ako napríklad v šprinte.

Ak chcete efektívne čerpať počas tréningu energiu z tuku, je dobré naučiť sa rozpoznávať svoje vlastné aeróbne tepové pásmo. To je pre každého individuálne a veľmi úzko súvisí s fyzickou kondíciou, trénovanosťou a vekom človeka.

Jednoduchým pravidlom, ako odhadnúť svoje aeróbne pásmo bez počítania a merania je to, že by ste mali byť po celú dobu výkonu schopní plynule hovoriť. Nie tak plynule, ako pri káve s kamarátkou, ale tak, aby ste nelapali po dychu a slová zo seba nevyrážali.

Presnejšie stanovíte spaľovacie pásmo výpočtom. Od maximálnej tepovej frekvencie, čísla 220 (tá je pre všetkých rovnaká), odčítajte svoj vek. Z výsledného čísla potom vypočítajte rozmedzie 65 - 85 % - to je Vaše aeróbne pásmo. Položte dva prsty na tepny na zápästí a 15 sekúnd tepy rátajte. Potom číslo vynásobte štyrmi, a ak bude výsledná hodnota v aeróbnom pásme, máte vyhraté. Zapamätajte si, ako sa práve v tej chvíli cítite, ako rýchlo Vám búši srdce, a ako dýchate a pokúste sa v takom tempe vydržať cvičiť aspoň 30 - 40 minút.

Aeróbne cvičenie nie je populárne len kvôli chudnutiu, ale tiež preto, že zvyšuje srdcovú kapacitu, výrazne zlepšuje fyzickú kondíciu, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha prekrvovať končatiny aj mozog (takže má vplyv na mozgové funkcie) a v neposlednom rade umožňuje získať okamžite lepšiu náladu vďaka vyplavovaniu endorfínov.

Predtým sa malo za to, že je efektívnejšie cvičiť ráno nalačno, ale v skutočnosti je jedno, kedy sa aeróbnemu tréningu venujete. Čo je ale pre chudnutie dôležité, je pravidelnosť. Aby ste videli výsledky svojho snaženia, mali by ste sa "kardiu" venovať aspoň 3x týždenne. Ak toľko času nemáte, nerezignujte ani na občasné pokusy, pretože všetko je lepšie, než sedieť doma za pecou.
Aby ste u športu vydržali, musíte si zvoliť taký, ktorý Vás bude baviť. Medzi tými aeróbnymi je výber naozaj široký - vyskúšajte pomalý beh vonku, beh na páse, jazdu na bicykli, na rotopede, kolieskové korčule, aerobik, Zumbu, HEAT, BOSU, kick box, plávanie, rýchlu chôdzu, stepper vo fitness centre a vôbec čokoľvek, u čoho sa zadýchate a zapotíte aspoň na tých 30 minút. Druh aktivity je pritom vhodné občas zmeniť, aby si Vaše telo na jednostrannú záťaž príliš nezvyklo.

Aj keby ste výrazné úbytky v páse nevideli, verte, že aeróbny pohyb je skvelý pre celkové zdravie i náladu. Necvičte len za účelom schudnúť, ale tiež s cieľom pobaviť sa, vyrobiť si trochu tých endorfínov, vyčistiť si hlavu a napríklad sa tiež zoznámiť s novými ľuďmi.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
FITHALL cvičenie Aktivity, ktoré Vám pomôžu zhodiť prebytočné kilá
Cvičenia a trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
Cvičenia a trendy Čo všetko dokáže obyčajné cvičenie