Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Zdravý životný štýl

Ako sa motivovať k cvičeniu a správnemu stravovaniu?

Ako sa motivovať k cvičeniu a správnemu stravovaniu?Hlavná vlna novoročných predsavzatí pomaly opadla a vo svojom úsilí vylepšiť svoje telo vytrvávajú len tí najodolnejší. Nedostatok vôle nie je dôvodom k poľaveniu  - to je psychologický konštrukt, ktorý sa do dosahovania cieľov zapája, ale je trochu vágny a nikto poriadne nevie, ako si takú vôľu predstaviť. Na rozdiel od vôle je motivácia niečo hmatateľné, čo ženie naše správanie určitým smerom, a preto je v akomkoľvek ľudskom konaní veľmi podstatná.

Pri túžbe po dosiahnutí zdravého životného štýlu sa uplatňuje motivácia vonkajšia, ale aj motivácia vnútorná, ktorá je vždy dôležitejšia.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Stanovte si reálny cieľ chudnutia

10 psychologických trikov pri chudnutí

Ako prekonať lenivosť a ísť naozaj cvičiť

 

Predstava nových tesných nohavíc a nižšej hodnoty na váhe je určite veľmi lákavá, ale v situácii, keď sa rozhodujete, či si vziať ešte jeden kúsok čokolády alebo nie, sa veľmi často začne rozplývať. Aj v prípade, že niekto z Vášho okolia chce, aby ste schudli či zmenili svoje stravovacie zvyklosti, slúži ako motivačná sila, ale opäť vonkajšia, to znamená nie veľmi účinná.

Pre dosiahnutie trvalej zmeny je potrebná Vaša vnútorná motivácia - motivácia tým, čo chcete vy sami. Musíte vedieť, prečo chcete jesť zdravšie, prečo vlastne chcete chudnúť, prečo pokračovať v každodennom boji sama so sebou nad otvoreným vreckom so zemiačikmi? Až si budete odpoveďami na tieto a podobné otázky istí, máte skoro vyhraté.

Pre motivovanie seba samého k lepšej postave si vytvorte predstavu, ako by ste chceli vyzerať. Predstava ale musí byť realistická, aby bolo možné ciele dosiahnuť. Predstavte si seba od hlavy až k päte a rozmyslite si, na ktorých partiách chcete zapracovať najviac. Rovnako tak si pri snahe zmeniť svoje stravovacie návyky predstavujte, ako jete zdravé jedlá, a ako vám tie nezdravé nič nehovoria, nevoňajú a nelákajú Vás. Každý večer pred spaním si fantáziu vyvolajte a zaspávajte s ňou. Predstavu môžete podporiť autosugestívnou formulkou typu "Jem zdravo a chutí mi to, mám skvele vytvarované stehná, cvičenie ma hrozne baví."

Keď sa dostanete do situácie, kedy máte odolávať pokušeniu dať si niečo nezdravé alebo nejsť cvičiť, spomeňte si na to, ako ste sa cítili naposledy, keď ste pokušeniu podľahli. Spomeňte si na výčitky svedomia po zjedených šiškách a vynechanej lekcii zumby, vybavte si ale tiež ten skvelý pocit, keď skončíte cvičenie a púšťate na seba prúd teplej sprchy, alebo keď večer zaspávate s vedomím, že ste celý deň jedli iba potraviny, ktoré posilnili a vyživili Vaše telo.

Vonkajšiu motiváciu tiež nezanedbávajte. Pripojte sa na sociálnych sieťach do skupín fitness nadšencov a sledujte fotografie športovcov. Na internete nájdete nepreberné množstvo motivačných citátov a obrázkov, ktoré môžete použiť ako tapetu do Vášho mobilu a počítača a tie Vám potom budú neustále pripomínať, čo vlastne chcete a za čím si tak usilovne idete.

Ešte nikto nikdy neľutoval poctivý tréning, ale sedenie doma na pohovke s otvorenou bonboniérou áno. Preto sa zhlboka nadýchnite, o ničom už nepremýšľajte a začnite. Samotné premýšľanie o cvičení a zdravom jedálničku totiž ešte nikdy nikomu k lepšiemu telu nepomohlo.

Niekoľko motivačných citátov na záver:

"Pomalý pokrok je stále pokrok."
"Keď máte chuť skončiť, spomeňte si, prečo ste začali."
"Odo dneška za rok si budete priať, aby ste začali práve dnes."
"Ešte nie som vo svojom cieli, ale som k nemu bližšie než včera."
"Vyberte si medzi tým, čo chcete v tento okamih a tým, čo chcete zo všetkého najviac."
"Výhovorky nepália kalórie."
"Ak ste unavení z nekonečného začínania, prestaňte sa vzdávať."
"Starajte sa o svoje telo - je to jediné miesto, kde môžete žiť."
"Ak chcete niečo, čo ste nikdy nemali, musíte robiť niečo, čo ste nikdy nerobili."
"Potíte sa? To je dobre, to len tuk plače."
"Týždeň má 7 dní a "niekedy" nie je žiadnym z nich."


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Návšteva psychológa a chudnutie
Zdravý životný štýl Chudnutie sa začína v hlave
Zdravý životný štýl Ako schudnúť? Máme pre vás zaručené tipy.