Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Zdravý životný štýl

Návšteva psychológa a chudnutie

Návšteva psychológa a chudnutieVýkyvy hmotnosti sú počas života ovplyvnené psychologickými faktormi oveľa viac, než si veľakrát pripúšťame. Síce by mal platiť zákon zachovania energie, to znamená, že pre udržanie váhy má byť energetický príjem rovný výdaju, ale zdá sa, že fyzikálne zákony niekedy tak úplne nefungujú. Ľudia nie sú stroje a telesné procesy sú natoľko prepojené s tými psychickými, že nemožno fungovanie ľudského tela ovládať a regulovať podľa toho, ako si práve zmyslí.

Ak ste sa dostali do fázy, kedy sa chudnutie nedarí, hoci jete podľa svojho najlepšieho svedomia, doprajete si veľa pohybu, odpočívate a celkovo robíte všetko správne, možno je prekážkou práve Vaša psychika. Niekedy je lepšie nechať veciam voľný priebeh a nechcieť dosiahnuť výsledok za každú cenu. Prílišné chcenie a upínanie sa k chudnutiu môže byť jedným z problémov. Skúste sa zamerať na iné aspekty života, užívať si prácu i voľné chvíle, dobre jesť a hýbať sa. Prestanete byť vystresovaní z chudnutia a ono to potom pôjde o niečo lepšie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Prečo priberám s vekom?

Cvičíte a stále to nie je vidieť? My vieme prečo!

Vedú Vaše jedálenské návyky k nadváhe?

 

Veľmi častým psychologickým problémom je prejedanie sa z nejakých emocionálnych dôvodov. Ak je práve to Vaším kurím okom, je na čase vyhľadať psychologickú pomoc. Jedlo funguje ako utišujúci prostriedok - a to predovšetkým také, ktoré obsahuje cukor a tuk. V prípade, kedy sa človek cíti zle, je smutný, naštvaný, cíti sa opustene, sklamane, frustrovane alebo sa nudí, je terapia jedlom najdostupnejšia. Bohužiaľ kvôli fyziologickému pôsobeniu jedenia a jedla samotného na organizmus sa úľava naozaj na chvíľu dostaví, ale zanedlho býva nasledovaná pocitmi viny a výčitkami svedomia. Človek si jedenie vyčíta, nadáva si, začne sa opäť cítiť zle a znovu môže hľadať útechu v jedle. Práve bezprostredné príjemné pocity pri jedení sú oveľa silnejšie, než nepríjemné pocity, ktoré prídu potom, a preto je tak ťažké z tohto bludného kruhu vystúpiť.

Tu sa otvára široké pole pôsobnosti pre psychológa, ktorý Vám môže pomôcť identifikovať spúšťače takéhoto správania, zistiť, čo Vám jedlo nahrádza, ktoré potreby nie sú uspokojené (a náhradné uspokojenie preto hľadáte v tabuľke čokolády), ale tiež vytvoriť nové mechanizmy a spôsoby zvládania nepríjemných emočných stavov.

Psychológ Vám ukáže nový pohľad na seba samého, pomôže Vám zamerať sa na dôležitejšie stránky života, ako je práve telesný vzhľad, naučíte sa orientovať sa vo vzťahoch, ale predovšetkým v sebe a možno pochopíte, z čoho vychádza Váš negatívny pohľad na seba, nevhodné stravovacie či pohybové návyky, ale aj neadaptívne spôsoby riešenia problémov.

Dať si niečo dobré v okamihu nepohody je celkom prirodzené a robí to takmer každý. Veľký problém nastáva v okamihu, keď neexistujú iné alternatívy, ako ťažkosti a nepríjemné pocity riešiť. S chudnutím Vám potom príliš nepomôže diéta alebo cvičenie, ale práve odhalenie mechanizmu prejedania sa a túžby po jedle.

Poruchy stravovania, ako je mentálna anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie sa, emočné jedenie či nočné jedenie patria jednoznačne do pracovne psychológa či psychiatra. Problémy s hmotnosťou však nemusia mať tak závažné rozmery, aby ste mohli z ich služieb profitovať. Niekedy stačí pár hodín sedenia, kde si človek uvedomí chyby vo svojom premýšľaní o sebe či o druhých a číslo na váhe začne postupne klesať, pretože psychika prestane chudnutiu brániť.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Zdravý životný štýl Chudnutie sa začína v hlave
Zdravý životný štýl Ako schudnúť? Máme pre vás zaručené tipy.