Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Zdravý životný štýl

Ako nepribrať cez Vianoce

Ako nepribrať cez VianoceKaždoročná téma, každoročný problém. Hoci vianočné sviatky zahŕňajú presne tri dni a Silvestrovské veselie trvá iba jeden večer, Vianoce pre naše žalúdky často začínajú s dvanástkou v kalendári a končia až niekedy v polovici januára. Tak, ako k Vianociam patrí stromček, kapor a darčeky, tak sa aj priberanie a chudnutie stáva takmer tradíciou.

Zdá sa, že Vianoce takým problémom nie sú, pretože trvajú naozaj len pár dní, ale ako by nám dovoľovali užívať si celý mesiac toho, čo si zvyčajne zakazujeme. Mesiac dopredu sa pečie a ochutnávajú sa cukrovinky a počas decembra akosi samo miznú z krabíc. Letáky supermarketov ponúkajú lákavé dobroty a vnucujú nám predstavu, že pravý advent sa nezaobíde bez čokoládových delikates, luxusných údenín a kvalitného vína. Prejedať sa, opíjať sa a leňošiť o Vianociach sa stalo akousi spoločenskou normou. Tým, že to robia "všetci", sa zbavujeme zodpovednosti sami za seba, škodíme svojej pečeni, žalúdku aj peňaženkám.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Cvičíte a stále to nie je vidieť? My vieme prečo!

Prvá návšteva posilňovne - Návod ako na to!

Sacharidy, bielkoviny, tuky - Viete, kde ich nájsť?

 

V januári začína Nový rok, ktorý nám označuje začiatok niečoho nového, lepšieho. Ľudia si dávajú nesplniteľné predsavzatia a nerealistické ciele, ktoré väčšinou úpravu hmotnosti zahŕňajú, ako by sa celý ten predchádzajúci mesiac prejedania nepočítal. On sa ale počíta.
Skúste to tento rok inak. Prežite Vianoce a sviatky tak, aby ste v januári nič neľutovali, nedovoľte, aby sa z príjemného oddychu a občasného zobnutia dobrého jedla stalo otupené hľadenie do televízie a prejedanie sa sladkosťami a šalátom, ktorý Vám vlastne už vôbec nechutí.

Využite ponuku exotického ovocia v obchodoch a namiesto investovania do predražených kalorických dobrôt vyskúšajte niečo nové - kúpte si ananás, liči, karambole, granátové jablko či kaki. Miesto nudy pred televíziou vyrazte von na prechádzku, prezerajte si výzdobu na pouličných lampách, dýchajte čerstvý vzduch, vnímajte zimnú prírodu, počúvajte koledy a u príbuzných si užívajte skôr ich samotných, ako ich kulinárske výtvory.

Ak máte cez Vianoce a Silvestra dlhšie voľno a netrávite ho aktívne napríklad na horách, vezmite si diár a na každý deň si naplánujte aspoň jednu aktivitu. Fitness centrá majú otvorené aj cez sviatky, rovnako, ako korčuliarske štadióny a plavecké bazény. Máte konečne čas na pohyb, ktorý ste celý rok odkladali. Navyše po hodinke, strávenej na svižnej vychádzke, budete mať menšiu chuť na sladké, ale tiež rozprúdite krv a popoženiete svoj metabolizmus .

To, že ráno nevstávate, neznamená, že môžete piť litre vareného vína, punču a vaječného koňaku - naopak organizmus preťažený mastnými a sladkými dobrotami nechajte aspoň v tomto smere trochu vydýchnuť.

Koniec roka je čas, kedy sú ľudia unavení a potrebujú na chvíľu vypnúť. Dobré jedlo, pitie a leňošenie k Vianociam skrátka patrí, tak si ho užite, ale s rozumom. Dbajte skôr na kvalitu, ako kvantitu a myslite na to, že všetko, čo zjete navyše, budete musieť nejakým spôsobom vykompenzovať.

Nečakajte, že od prvého januára bude všetko inak a Vy nebudete túžiť po cigaretách, hranolkách alebo čokoláde. Predsavzatím by sa preto nemala stať túžba schudnúť do leta 15 kilogramov a ubehnúť maratón, ale byť v dobrej fyzickej i psychickej kondícii po celý život, nech je dátum v kalendári akýkoľvek.


Autor:Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Zdravý životný štýl Chudnutie sa začína v hlave
Jedlo a výživa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime