Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Kedy počas života najviac priberáme?

Kedy počas života najviac priberáme?V živote každého človeka existujú obdobia, v ktorých je náchylnejší na váhový prírastok. Prirodzeným výkyvom hmotnosti sa úplne vyhnúť nedá, ale tým, že o nich viete vopred a počítate s nimi, môžete ich negatívny dopad zmierniť.

Prvým takýmto obdobím je skoré postnatálne obdobie, ale tieto prírastky zatiaľ vo vlastných rukách nemáme. Ďalší rýchly vzostup hmotnosti hrozí vo veku 6 - 7 rokov. Preto je extrémne dôležité, aby rodičia svoje deti neprekrmovali, neučili ich jesť sladké a tučné jedlá, ale naopak ich viedli k športu a pohybu. Práve v detstve sa vytvárajú jedálenské a pohybové návyky, ktoré potom môžu ovplyvňovať celý život.


ČITAJTE TIEŽ:

Ako partner ovplyvňuje Vašu hmostnosť

Ako na dovolenke nepribrať

Psychoterapia a chudnutie

 

V čase puberty, kedy dochádza k rýchlym a výrazným fyzickým aj psychickým zmenám, začíname mať na svoje stravovanie vplyv. Rodičia už toľko nekontrolujú, čím sa ich ratolesti kŕmia, ale práve v tomto období sú mladí ľudia rýchlym priberaním, ale aj poruchami príjmu potravy, ohrození najviac.

Ženy sú rôznymi životnými obdobiami ovplyvnené viac ako muži, pretože kvôli dospievaniu, tehotenstvu či klimaktériu dochádza k masívnym hormonálnym zmenám, ktoré majú na vzhľad tela zásadný vplyv. Tieto hormonálne zmeny často vedú k zvýšenej chuti do jedla, čo z evolučného hľadiska síce umožnilo zachovanie rodu i v dobe nedostatku, ale dnes sa také obdobia skôr podieľajú na vzniku nadváhy a obezity.

Tehotenstvo je pre ženy jedným z najviac kritických etáp života, čo sa hmotnosti týka. Určitý váhový prírastok je žiaduci (asi 12 kg), ale je dôležité vrátiť sa po narodení dieťaťa k pôvodnej váhe, alebo sa k nej aspoň priblížiť, aby nedošlo k rozvoju zdravie ohrozujúcej obezity.

Pre mužov aj pre ženy je z hľadiska nadváhy rizikom dokonca aj manželstvo. Muži začnú dostávať teplé jedlo, prestanú športovať a ich životný štýl sa stane pasívnym. Dokonca existujú výskumy, ktoré hovoria, že muži priberajú aj počas tehotenstva partnerky - doma je viac maškŕt, žena svojho muža rozmaznáva a navyše je očakávanie potomka záťažovou situáciou, v ktorej ľudia siahajú po jedle častejšie.

Rizikovým je pre mužov aj ženy tiež nástup do práce, a to predovšetkým do sedavého zamestnania, kde nie je dostatok pohybu, ale ani času na príjem kvalitného jedla, kde ľudia bývajú vystavovaní zvodom svojich kolegov a kde opäť so stresom rastie chuť k jedlu.

Stresové situácie, ale aj chronický stres, vedie často k množeniu tukových zásob. Kvôli stresu začne ľudské telo fungovať trochu inak - schováva si nadbytočnú energiu na horšie časy a celkovo je pozmenený metabolizmus tukov. Najlepšou radou, ako sa v takýchto časoch posúvajúcej sa ručičke na váhe brániť, je pravidelná pohybová aktivita a rozumný jedálniček.

Veľmi zákerným obdobím, kedy môže človek výrazne pribrať, je tiež po odhodení poslednej cigarety. Nielen, že nikotín urýchľuje metabolizmus a podieľa sa na energetickom výdaji až z 10tich percent, ale tiež mávajú fajčiari väčšiu chuť na jedlo a potrebu niečím cigaretu v ústach nahradiť. Ženy v čase keď prestávajú fajčiť, priberajú viac, než muži.

Nárast telesnej hmotnosti tiež hrozí v starobe. Metabolizmus sa spomaľuje, energetický výdaj klesá, a preto by mal človek svoje porcie zredukovať. Nárast váhy s vekom je úplne prirodzený, nesmie ale prekročiť únosnú hranicu a ohrozovať zdravie človeka.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Zelenina - pre zdravie a chudnutie
Jedlo a výživa Doplnky stravy na chudnutie. Kupovať alebo nekupovať?
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!