Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Zdravý životný štýl

Ako partner ovplyvňuje Vašu hmotnosť?

Ako partner ovplyvňuje Vašu hmotnosť?Telesnú hmotnosť ovplyvňuje počas života mnoho faktorov, takže nie je prekvapujúce, že jedným z nich je aj partner. Medziľudské vzťahy všeobecne majú na chudnutie či priberanie vplyv predovšetkým u ľudí, ktorí prostredníctvom kontroly či ne-kontroly nad jedlom riešia svoje emočné stavy. Zmena hmotnosti so zmenou partnerského stavu ale nie je nič ojedinelého.

Prvou situáciou, kedy sa môže váha pohnúť smerom hore, ale aj dole, je nadviazanie nového vzťahu. Priberanie hrozí predovšetkým tým, ktorí kvôli novému náprotivku zmenia svoj životný štýl, spohodlnejú a začnú viac jesť. Takýto model je ešte častejší pri uzavretí manželstva. Ľudia môžu nadobudnúť mylný dojem, že už sa nemusia snažiť vyzerať dobre, pretože partnera majú istého. Ženy viac doma varia, manželia trávia spoločné večery pred televíziou, pokiaľ možno s niečím dobrým na jedenie, a hmotnosť oboch z páru rastie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako na dovolenke nepribrať

Zelenina - pre zdravie a chudnutie

Ovocie pri diéte

 
Pri zamilovaní väčšinou ľudia naopak chudnú, pretože majú nové zážitky, emocionálne ich sýti vzťah a nemajú potrebu hľadať náhradné uspokojenie v jedle. Navyše kvôli novému partnerovi chce každý vyzerať čo najlepšie.

Tak ako manželstvo, z hľadiska hmotnosti je tiež rizikové spoločné bývanie. Partneri si vzájomne prispôsobujú svoje návyky a nie je neobvyklé, keď sa do popredia dostanú tie menej vhodné. Pred spoločným nasťahovaním by si preto mali ľudia ujasniť, aké potraviny budú nakupovať, kedy sú zvyknutí jesť, ktoré jedlá sú naučení variť, ale tiež si priblížiť spôsob trávenia voľného času, aby potom nedochádzalo k zbytočným konfliktom.

Optimálnym stavom je, keď obaja partneri prijmú aktívnejší a zdravší životný štýl, alebo spôsob života toho aktívnejšieho z dvojice. Každý by ale mal zároveň rešpektovať potreby toho druhého a nechať mu dostatok priestoru a slobody pre rozhodovanie.

Ak chcete chudnúť, skúste svoj zámer s Vaším náprotivkom prebrať a objasniť mu, ako si chudnutie predstavujete. Muži sa často desia toho, že keď bude žena hmotnosť znižovať, budú aj oni musieť jesť diétne jedlá, ktoré im nechutia, ale aj toho, že bude podráždená a nepríjemná. Tiež je dôležité, aby Vám pri snažení o chudnutie nehádzal partner polená pod nohy tým, že Vám bude neustále ponúkať kalorické a nezdravé jedlá, o ktorých vie, že im neodoláte. Naopak je žiadúce, aby Vás motivoval a chválil, a v momentoch, kedy sa Vám nechce cvičiť, alebo máte chuť všetko vzdať, Vás povzbudil a podporil.

Ak sa niektorému z partnerov zmení vzhľad tela tak, že tým ten druhý nie je príliš nadšený, nie je dobré priamo s týmto postojom človeka konfrontovať. Každý by mal zvážiť, aké voliť slová, aby svojho partnera neurazil alebo sa ho inak nedotkol. Diplomacia a takt vo vyjadrovaní sú v týchto citlivých záležitostiach extrémne potrebné.

Medziľudské vzťahy so sebou prinášajú často náročné stresové situácie, ako sú hádky, rozvody či rozchody. V takýchto situáciách sa ľudia potom delia na tých, ktorí veľa schudnú a tých, ktorí naopak značne priberú. Drobnejšie nezhody vedú zvyčajne skôr k priberaniu, pretože ľudia často hľadajú útechu v jedle. Tabuľka čokolády alebo vrecko vyprážaných zemiakových lupienkov vie zahnať nepríjemné myšlienky a aspoň na chvíľu vyčarujú príjemné pocity. Naopak v závažnejšom strese ľudia chudnú, pretože takéto situácie si vyžadujú veľa energie navyše.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Zdravý životný štýl Chudnutie sa začína v hlave
Jedlo a výživa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime