Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Psychoterapia a chudnutie

Psychoterapia a chudnutieZákladným princípom redukcie nadváhy je dodržiavanie správneho jedálnička a zvýšenie množstva pohybovej aktivity. Občas sa ale môže stať, že aj napriek všetkej snahe kilogramy ani centimetre v páse neubúdajú. Potom prichádza na rad psychoterapia.

Často sa hovorí, že chudnutie je záležitosťou hlavy a do istej miery tomu tak naozaj je. To, ako človek pristupuje k stravovanie a cvičeniu, aké má priority a hodnoty, ale tiež jeho návyky, sú predovšetkým vecou psychiky. Čo sa týka psychologických teórií, existujú základné dva smery, ktoré sa touto témou zaoberajú.

 

ČITAJTE TIEŽ:

Pri chudnutí nezabúdajte na jód

Ako schudnút? Máme pre vás zaručené tipy.

Nejčastejšie chyby pri chudnutí


Jedným z nich je psychoanalýza, ktorá vidí korene problémov s nadváhou v detstve. Ak v niekoľkých prvých rokoch života nemal človek dostatočne zabezpečené potreby blízkosti, dôvery a dobrý vzťah s opatrujúcou osobou, je vyššia pravdepodobnosť, že sa potom bude v dospelosti prejedať, aby symbolicky tieto potreby naplnil. Táto teória tiež hovorí, že keď sme boli ako malí matkou dojčené, cítili sme sa v bezpečí. Prostredníctvom jedla si potom tieto slastné a príjemné prežitky pripomíname (čo nie je zákonite zle, ale v prípade, že je jedlo jediným potešením, vzniká problém). Psychoanalytická psychoterapia sa potom s klientmi vracia do detstva a snaží sa s takými spomienkami pracovať.

Ďalším smerom, ktorý sa venuje chudnutiu a príjmu potravy vôbec, je tzv. kognitívno behaviorálna psychoterapia. Tá nehľadá korene nadváhy v raných zážitkoch, ale v súčasných návykoch a zvyklostiach. Výhodou tejto teórie je to, že sa opiera o princípy učenia - a to, čo je naučené, možno tiež preučiť alebo odnaučiť. Zjednodušene povedané nerieši, či ste boli v detstve dojčené a mali s matkou dobrý vzťah, ale zaoberá sa tým, čo urobíte, keď večer prídete domov a otvorite chladničku.

Tento smer psychoterapie je pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov veľmi úspešný, pretože sa zameriava ako na správanie, tak na myslenie a emócie človeka. Pomocou techník tohto smeru psychoterapie sa ľudia učia novým stravovacím a pohybovým návykom, vedú si jedálenský záznamy a váhové grafy a snažia sa zmeniť svoje chybné myšlienkové vzorce, ktoré sa týkajú jedla a telesnej hmotnosti.

Cieľom terapie je potom pomalá, systematická prevýchova "chudnúceho" tak, aby zmenil svoje nevhodné zvyky pri jedle, postoje k jedlu a vôbec pozmenil celkový životný štýl.

V psychoterapii sa psychológ zameriava aj na ďalšie témy, ako sú vzťahy, detstvo, práca a podobne, ale takisto preskúmava s klientom jeho pocity ohľadom vlastného tela.

V priebehu liečby klesá ručička na váhe, pretože si klienti začnú viac vážiť sami seba, riešia dlho neriešené problémy, pracujú na svojich vzťahoch a postupne si vytvárajú nové stravovacie a pohybové stratégie. Naučia sa neriešiť stresové situácie a negatívne pocity prostredníctvom jedla, takže získajú späť kontrolu nad svojím životom.

Ak problémom nie je jedlo ako také, potom diéta nie je riešením. Každý, kto potrebuje chudnúť, by si mal preto uvedomiť, prečo túži po jedle, či si prostredníctvom jedenia nenapĺňa iné potreby (potrebu blízkosti, dôvery, ocenenia, prijatia a pod.), a či by nebolo dobré prestať potláčať svoje pocity a začať riešiť svoje problémy efektívnejšie.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Zdravý životný štýl Chudnutie sa začína v hlave
Jedlo a výživa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime