Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Zdravý životný štýl

Môže za našu hmotnosť genetika?

Môže za našu hmotnosť genetika?Nie je fér, že niektorí ľudia sú štíhli, aj keď jedia veľa a nesprávne a niektorí zápasia s kilogramami navyše, aj keď denne drú v posilňovni a strážia si jedálny lístok. Za túto veľmi častú nezrovnalosť sú zodpovedné naše gény. Tie ovplyvňujú telesnú hmotnosť asi z 30 - 40%, majú vplyv na energetický príjem aj výdaj, ale aj na tvar postavy a rozloženie telesného tuku. Gény, ktoré majú na svedomí našu hmotnosť, môžeme deliť na obezitogénne, ktoré ku vzniku obezity prispievajú a na gény leptogénne, ktoré naopak jej rozvoju bránia.

U človeka bolo objavených vyše 20 génov, ktoré sa uplatňujú pri rozvoji obezity a pri určovaní rozloženia tuku na tele. Význam dedičnosti bol dokázaný u mnohých faktorov, ktoré môžu prispievať k nadváhe či obezite, ale aj štíhlosti. Jedná sa napríklad o chuťové preferencie, kľudový a energetický výdaj, spontánnu pohybovú aktivitu alebo zloženie kostrových svalov.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Energetický výdaj alebo nie je to len o športe

Ako zabrániť prejedaniu

Ako prejsť na zdravý životný štýl bez trápenia


U ľudí s nadváhou tiež gény veľmi výrazne ovplyvňujú reakciu organizmu na energetickú bilanciu, a to viac na negatívnu ako na pozitívnu - v praxi to znamená, že ak je človek obézny a snaží sa chudnúť, ide mu to horšie, ako ľuďom normálne vážiacim. Tiež náchylnosť k vzrastu hmotnosti pri zvýšenom príjme tukov je podmienená geneticky. Skrátka ľudia, ktorí majú sklony k nadváhe, horšie a pomalšie chudnú, ale tiež ľahšie priberajú.

Obezitu možno potom rozdeľovať na syndromatickú, kedy je nadváha len jedným z radu prejavov určitého ochorenia, monogénnu, ktorá je spôsobená mutáciou iba jedného génu a vyskytuje sa veľmi zriedka a obezitu polygénnu, zapríčinenú niekoľkými génmi, čo je najčastejšie.

V priebehu evolúcie sa u niektorých jedincov vyselektoval tzv. úsporný gén, ktorý pomáhal ľuďom prežiť obdobie hladomoru a nedostatku. Gén sa aktivuje, keď chce človek chudnúť - pre organizmus taká snaha znamená jasné ohrozenie, a preto sa bráni zubami nechtami.

Ako je vidieť, s génmi to vôbec nie je jednoduché. Mohlo by sa zdať, že je zbytočné snažiť sa s hmotnosťou a svojou postavou čokoľvek robiť, ale opak je pravdou. Ak Vám rodičia nenadelila štíhle gény, zmierte sa s tým, že sa budete musieť viac snažiť, chudnutie pôjde pomalšie a výsledky sa budú dostavovať neskôr. Nie je to spravodlivé, ale je to tak. Stále máte na svoje krivky zo 60 - 70% vplyv, preto nehádžte flintu do žita. Snažte sa upraviť svoje stravovanie tak, aby Vám dlhodobo vyhovovalo, bolo vyvážené, zdravé a pestré. Pokúste sa vyrovnať denný energetický príjem a výdaj, ale tiež si nájdite pohyb, ktorý Vás bude baviť, bez ohľadu na to, či po ňom chudnete alebo nie.

Neporovnávajte sa so svojím okolím, druhí sú možno štíhlejšie, ale pravdepodobne budú geneticky znevýhodnení v inej oblasti. Pamätajte tiež na to, že hodnota človeka sa nedá zmerať, ani zvážiť.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Nechudnete? Otestujte si moč!
Zdravý životný štýl Nechudnete? Na vine môžu byť hormóny!
Zdravý životný štýl Očistná kúra, áno či nie?