Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Výživa

Bio - čo možno neviete

Bio - čo možno nevieteBiopotraviny sa stali už bežnou súčasťou našich životov. Priaznivcom tohto trendu prinášame rôzne poznatky o bio potravinách a ďalšie zaujímavé tipy v duchu zdravého životného štýlu. Tieto informácie možno zaujmú aj tých z vás, ktorí sa bio produktom zatiaľ vyhýbajú.

Bio mlieko obsahuje viac bioaktívnych látok
Výsledky vyšetrovania Výskumného ústavu mliekarenského potvrdili zvýšený výskyt bioaktívnych látok v mlieku, ktoré pochádza z ekologického poľnohospodárstva v porovnaní s mliekom z bežných chovov. Medzi tieto látky patria cenné mastné kyseliny potrebné pre obranyschopnosť organizmu, rast kostí a prevenciu chorôb. Tiež vitamínu E, ktorý sa uplatňuje v prevencii chorôb vrátane rakoviny a ako antioxidačná látka, obsahovalo bio mlieko priemerne o 33% viac. Bio mlieko teda obsahuje o 60% viac zdraviu prospešných mastných kyselín a o 20% viac antioxidantov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Buďte zásadoví a schudnete!

7 omylov v dietoógii

Principy zdravého stravovania

 

Pesticídy môžu spôsobovať hyperaktivitu u detí
Americký odborný časopis Pediatrics uviedol, že u detí, ktoré sú vystavené organofosfátovým pesticídom, môže dôjsť k rozvoju hyperaktivity s poruchou pozornosti. Ekologické poľnohospodárstvo a výroba bio potravín je jediný systém, ktorý zabezpečuje, že nebezpečné chemické pesticídy nie sú používané. Ak sa chcú spotrebitelia týmto látkam vyhnúť, mali by na potravinách hľadať značku "bio". Pesticídy sa nachádzajú vo väčšine zeleniny a ovocia predávaných na českom trhu. Vyplýva to zo správy o výsledkoch kontroly cudzorodých látok v potravinách v roku 2009, ktorú zverejnila Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia. V 70% skúmaných druhoch zeleniny bola zistená prítomnosť pesticídov, pri zeleri, uhorkách a šaláte dokonca viac ako v 90% vzoriek. Z domáceho ovocia je podiel kontaminovaných vzoriek 70%, pri dovážanom ovocí z EÚ je pesticídmi kontaminovaných až 95% vzoriek.

Zaujímavé bio produkty na trhu
V bio kvalite nie sú len výrobky obsahujúce obilie, ale napríklad aj víno a lovecká saláma. Neveríte? Mrknite sa na český internetový projekt prezentovaný na www.veltlin.cz, ktorý je zameraný na biologické, biodynamické a naturálne vína zo stredoeurópskych oblastí. Na www.biofarma.cz si zase môžete objednať české bio mäso a bio údeniny bez dusitanov, ako trebárs šunku, uherák a lovečák. Ale nielen na nete nájdete biopotraviny tohto druhu. Niektoré supermarkety ponúkajú tiež široký výber, vrátane spomínaného vína a salám, stačí len prepátrať regály obchodu.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov