Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Radíme

Nechudnete? Otestujte si moč!

Nechudnete? Otestujte si moč!Trápite sa dlhé hodiny v posilňovni, beháte, cvičíte, držíte diétu, ale ručička na váhe sa nie a nie pohnúť? Možno trpíte prekyslením organizmu, ktoré vaše chudnutie brzdí a zároveň aj zhoršuje váš zdravotný stav. Čo v takom prípade robiť? Otestujte si moč.

 

Čo znamená prekyslenie organizmu?
V našom tele neustále prebieha množstvo chemických procesov a jedným z nich je aj neutralizácia. Jednoducho povedané ide o to, že sa okysličujúce látky musia vyrovnať s tými zásadotvornými tak, aby prostredie v organizme bolo neutrálne. Keď je náš organizmus neustále prekyslený, začne sa sám brániť. Využíva na to naše vlastné zásoby živín, napríklad minerálov a čo je najdôležitejšie, nechce sa zbavovať tukových buniek. Tento problém potom prispieva k vzniku obezity, osteoporózy, infarktu či mozgovej mŕtvici.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravie schovanbé pod škrupinou

Tepová frekvencia

Športujete? Potom vrstvite!

 

Ako sa prejavuje?
Prekyslený organizmus sa prejavuje neustálou únavou, bolesťami vo svaloch, citlivosťou na chlad, poruchami prekrvovania končatín, zvýšenou náchylnosťou k infekčným chorobám či zreteľnou zmenou váhy. Kyslosť organizmu môžete zistiť jednoduchým domácim testom. Zájdite do lekárne pre lakmusový papierik a ten nasledujúci deň namočte v rannom moči. Sfarbený papierik potom priložte ku stupnici, aby ste zistili hodnotu svojho pH. Ak je jej pH medzi 5 a 6 stupňami, jedná sa o normálny a prirodzený jav. Skúsenosti dietológov sú ale iné. Za ideálne považujú rozmedzie 6,8-7,4 (sfarbenie papierika svetlozelené a ľahko fialové). Ak ste podľa nich namerali nižšie, alebo naopak vyššie hodnoty než okolo siedmich, tou najlepšou cestou je úprava jedálnička a to zdravou stravou.

Ktoré potraviny áno a ktoré nie?

Neznamená však, že čo chutí kyslo je pre nás škodlivé. Napríklad citrón je zásadotvorná potravina a po konzumácii teda vyvolá zásaditú reakciu. Ak hľadáte nejaký tip pre boj proti prekysleniu, skúste piť každé ráno liter vody, do ktorého ste vytlačili dva citróny. Kyselinotvorné a zásadotvorné živiny by mali byť vo vzájomnej rovnováhe. U redukčných programov jedálniček vždy upravujte smerom k zásaditosti. Pre dobrú kondíciu a úspešné chudnutie by teda v našom jedálničku mali prevládať skôr zásadotvorné potraviny.

Prehľad potravín
Silno kyselinotvorné potraviny: alkohol, káva, čierny čaj, cukor a sladkosti, kakao, droždie, mäso, mliečne výrobky, umelé sladidlá a biela pšeničná múka.

Silno zásadotvorné potraviny: zelená zelenina (špenát, brokolica, petržlen, morské riasy, uhorka, všetky druhy šalátov), nové zemiaky, zeler, cesnak, červená kapusta, avokádo, karfiol, kôpor, mrkva, reďkovky, citrón, zelený čaj, sója, quinoa, fazuľa, pohánka, špalda, kokosový olej.

Okrem správneho výberu potravín vám tiež pomôže hlboký dych a pitný režim s dostatočným prísunom vody. A prvú pomoc? Ak nechcete čakať na to, až jedálniček zaberie, pomôžte si doplnkom stravy, špeciálnym čajom alebo zmesou z lekárne, ktorú rozpustíte vo vode.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Diéty 7 omylov v dietológii
Zdravý životný štýl Buďte zásadoví a schudnete!
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá